fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Koaličná rada dostala na prerokovanie návrh „férovejších“ pravidiel očkovania

Jana Cigániková. FOTO - TASR

Janka Bittó Cigániková prichádza s novými očkovacími pravidlami. Pomôcť majú k lepšiemu, jednoduchšiemu a férovejšiemu prístupu k vakcínam.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS) požiada koaličnú radu o prerokovanie piatich pravidiel k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Jej aktivitu si všimol web domov.sme.sk.

„Pravidlá majú pomôcť k lepšiemu, jednoduchšiemu a férovejšiemu prístupu k očkovaniu.“ Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Systém by mal podľa Bittó Cigánikovej umožniť prihlásiť sa na očkovanie len zdravotníkom z národného registra zdravotníckych pracovníkov. Ten je prepojený s eZdravím rovnako ako register obyvateľov, podotkla.

„Poslankyňa navrhuje, že k riadnym zoznamom očkovania by mali existovať rezervné zoznamy nemocníc a očkovacích miest pre prípady, keď sa v daný deň nevyužije plánovaný počet vakcín, napríklad keď neprídu nahlásení zdravotníci a vakcíny sa tak do ďalšieho dňa znehodnotia.“ začína výpočet návrhov web domov.sme.sk.

Janka Bittó Cigániková ďakuje hrdinom v prvej línii a posiela srdce

„Na týchto zoznamoch by mali byť ďalší zdravotníci, pacienti z rizikových skupín a ich opatrovatelia, ale aj osobnosti verejného života podieľajúce sa na plánovanej kampani,“ hovorí Bittó Cigániková. Dodala, že ľudia na zoznamoch by mali byť ochotní a schopní prísť na zavolanie „skoro okamžite“.

„Rozšíriť by sa mal podľa možností počet očkovacích miest a zoznamy očkovaných. Pracovná doba očkovacích miest by sa mala rozširovať podľa dostupnosti vakcíny tak, aby sa očkovalo všetky pracovné dni a víkendy“, povedala poslankyňa.

Bittó Cigániková ako posledné opatrenie uviedla, že by sa mali zverejniť počty očkovaných, dostupné počty vakcín aj plánované dodávky. Predišlo by sa tak strachu z nedostatku vakcín a ľudia by mali istotu, že ich bude dosť, poznamenala poslankyňa. dodáva web domov.sme.sk.

Cigániková: Matovič poslal semafor do Mongolska, ale nič iné nenavrhol

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info