HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Ľudia sú otroci. Riadi ich sústava štátnych úradov, ktorá ich núti k väčšiemu výkonu

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Filozofiu dnes nahrádza ideológia. Sme tlačení neustálou honbou za väčším výkonom a podstatu nášho otroctva maskuje „pozitívne myslenie“. V rozhovore pre český server „Ku předu do minulosti“ to uviedla filozofka Anna Hogenová z Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej.

Podľa odborníčky, ľudskú spoločnosť riadia retrográdni (retrográdny = spiatočnícky pozn. red.) inžinieri, ktorí „v rôznych prognostických ústavoch a iných rôznych inštitúciách v podstate vypočítavajú našu budúcnosť“.

„A z týchto plánov prichádzajú k ľuďom povely. Prichádzajú bez slov, ako objektívna potreba, ktorá bola vedou verifikovaná. Falzifikáty sú objektivizované do takej platnosti, že nie je možné sa týmto povelom vyhýbať. A taký človek sa v podstate stáva akýmsi neviditeľným otrokom, bez toho aby o tom vedel,“ mieni Hogenová.

Cieľom štátneho aparátu je dohliadať na to, aby ľudia v honbe za navyšovaním výkonu vytrvali. To sa prejavuje aj v snahe o absurdné rekordy, ktorých je plná aj Guinnessova kniha. „Človek potom nežije vlastný život. Žije podsunutý. A pretože o tom nevie, tak sa neustále potrebuje znovu a znovu uisťovať, že naozaj žije ten svoj život. Na týchto ľuďoch spoznáte, že si vlastne životom klamú,“ poznamenáva Hogenová.

Krajčí chce namiesto poctivej práce a šírenia pravdy, trestne stíhať iné názory

Podľa nej by ľuďom mohla z otroctva pomôcť filozofia. Tá sa však v dnešnej dobe podľa nej transformovala na ideológiu. „A pretože ľudia sa boja si to priznať, a boja sa aj vlastného pesimizmu, ktorý by z toho mohol vyrásť, tak si nahovárajú takzvané pozitívne myslenie, čo sa dnes veľmi často objavuje v rôznych pomerne dosť drahých kurzoch,“ povedala Hogenová

Človek je tak vedený k tomu, aby robil presne to, čo robia ostatní. Je mu nenápadne podsunutá úloha, ktorú žije, namiesto toho, aby žil svoj vlastný život. „Čiže tomuto človeku je neustále podsúvaná jediná istota: Si bytosť, ktorá je pozitívna, keď je výkonová, keď sa vie baviť tak, ako sa baví väčšina. A tak tiež žije. A to je práve scestie, ktoré nie je životom v pravde, ktoré je životom v roliach, ktoré boli človeku nenápadne podsunuté,“ myslí si filozofka

Z toho vyplýva, že sa súčasná západná spoločnosť vydáva cestou nihilizmu, pred ktorou varoval ešte Friedrich Nietzsche. „Príde doba, ktorú by sme chceli minimálne privítať ako hosťa, je to doba nihilizmu, doba, v ktorej bude podstata človeka založená na takzvanom „premocňovaní“ sa, čo nie je nič iné, než len to, že človek musí byť neustále výkonnejší a výkonnejší, pretože rast jeho osobného výkonu je jedinou legitimizáciou jeho vlastnej existencie,“ citovala Hogenová slávneho nemeckého filozofa.

Facebook núti používateľov WhatsApp zdieľať osobné údaje alebo si zrušiť účet

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info