HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

ČR: Vráťte tretinu výplaty!, píše štát medikom, ktorí pomáhali v druhej vlne pandémie

Český premiér Andrej Babiš. FOTO: TASR/AP

Česká republika zmenila v decembri výklad zákona a zdanila študentov lekárskych fakúlt, ktorým štát nariadil pracovať v priebehu druhej vlny epidémie v nemocniciach či domovoch dôchodcov. Medici tak musia spätne zo svojej výplaty odviesť sociálne a zdravotné poistenie a zaplatiť aj daň z príjmu – prísť môžu až o 30 percent peňazí, ktoré dostali. Informovala TASR.

Podľa odporučeného postupu ministerstva zdravotníctva, ktorým sa jednotlivé kraje v ČR riadia, sa do decembra 2020 peňažná náhrada za výkon pracovnej povinnosti nepovažovala za mzdu ani plat. Študenti teda podľa predošlého výkladu nemuseli odvádzať sociálne a zdravotné poistenie, ani zaplatiť daň príjmu.

V súlade s novým výkladom sa však z náhrady na nariadenú prácu odvádza aj sociálne a zdravotné poistné. „Daň sa z tohto príjmu odvádzala vždy, na tom sa nič nemení. Fakticky ju však študenti nezaplatia, lebo ju pokryje zľava na poplatníka a študenta,“ priblížil hovorca ministerstva financií Michal Žurovec.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že na oslobodenie študentov od daní a odvodov nevidí dôvod. „Diskriminovali by sme tým všetkých ostatných, ktorí zo svojho príjmu odvody platia – napríklad zdravotné sestry, sanitárov či lekárov,“ uviedla ministerstvo.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info