fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ochorenie spôsobené koronavírusom môže poškodiť mozog, varujú vedci

Ilustračné foto: pixabay.com

Koronavírus môže spôsobiť vážne poškodenie mozgu v dôsledku zápalovej reakcie tela na infekciu, tvrdí najnovší výskum, informuje portál RT.

Americkí vedci z Národného zdravotného ústavu (NIH) pomocou vysoko výkonného skenera MRI zistili u zosnulých pacientov s koronavírusom poškodenie čuchovej žiarovky, oblasti ovládajúcej čuch, a mozgového kmeňa, ktorý riadi dýchanie a srdcovú frekvenciu.

Autor štúdie Dr. Avindra Nath uviedol, že mozog pacienta s Covid-19 „môže byť náchylný na mikrovaskulárne poškodenie krvných ciev“.

Tím študoval mozgové tkanivo od 19 ľudí vo veku od päť do 73 rokov, ktorí zomreli na koronavírus – niektorí po veľmi krátkej dobe, iní po pár mesiacoch. Mnoho z nich malo základné zdravotné ťažkosti, ako napríklad cukrovka alebo obezita.

Zdravotná sestra s „perfektným zdravím“ zomrela krátko po zaočkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer

Nath, klinický riaditeľ Národného ústavu pre neurologické poruchy a mozgové príhody, uviedol, že vedci boli pri štúdiu vzoriek tkaniva zaskočení tým, čo zistili.

„Pôvodne sme očakávali škody spôsobené nedostatkom kyslíka. Namiesto toho sme našli multifokálne poškodenia, ktoré sú zvyčajne spojené s mozgovými príhodami a neurozápalovými chorobami,“ poznamenal autor štúdie.

Štúdia medzitým nezistila žiadne známky infekcie Covid-19 v skutočnom mozgovom tkanive, čo viedlo vedcov k záveru, že zistené škody boli výsledkom „zápalovej reakcie tela na vírus“.

Úradníci klamú, aby nemuseli zaregistrovať ruskú vakcínu, tvrdí šéf ukrajinskej lekárskej komory

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info