Kim Čong-un otvoril prvý zjazd vládnej strany po piatich rokoch
06 | 01 | 2021 I tasr

Severokórejský vodca Kim Čong-un otvoril v utorok prvý zjazd vládnucej strany práce po takmer piatich rokoch. Priznal pritom, že strana zlyhala v plnení svojich politických cieľov, informovala agentúra AP.


V poradí 8. zjazd Kórejskej strany práce za účasti tisícov delegátov odštartoval v hlavnom meste Pchjongjang napriek súčasnej pandémii koronavírusu. Severná Kórea oficiálne nepotvrdila ani jeden prípad nákazy, čo však podľa mnohých pozorovateľov nie je reálne.

Kim vo svojom otváracom prejave vyhlásil, že ciele rozvoja krajiny, stanovené na predchádzajúcom zjazde v roku 2016, "zostali do veľkej miery nesplnené skoro vo všetkých oblastiach".

"Takéto bolestivé ponaučenia sa už viac nesmú opakovať," citovala Kimove slová štátna tlačová agentúra KCNA.

Americký matematik odhalil „mŕtve duše“ hlasujúce za Bidena
05 | 01 | 2021 | sefredaktor


Na prebiehajúcom zjazde štátostrany majú byť stanovené nové ciele hospodárskeho rozvoja na ďalších päť rokov a vytýčená ďalšia zahraničnopolická línia krajiny, najmä vo vzťahu k USA a Južnej Kórei.

Podľa agentúry AP Kim Čong-un v súčasnosti čelí najťažšiemu obdobiu svojej deväť rokov trvajúcej vlády. Severokórejskú ekonomiku v poslednom období tvrdo postihli pandémiou vynútené uzávierky hraníc, séria prírodných katastrof, ako aj dôsledky pokračujúcich amerických sankcií.

Juhokórejská agentúra Jonhap si všíma skutočnosť, že zjazd Kórejskej strany práce sa koná krátko pred inauguráciou nového amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa ujme úradu 20. januára. Dosluhujúci prezident Donald Trump sa pokúšal o vyriešenie sporov s Kim Čong-unom prostredníctvom spoločných schôdzok, čo sa mu však nepodarilo.

 

Zdravotná sestra s „perfektným zdravím“ zomrela krátko po zaočkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer
Zdravotnícke orgány v Portugalsku vyšetrujú náhlu smrť zdravotnej sestry z detskej chirurgie v Porte, ktorá bola údajne v „perfektnom zdravotnom stave“, po tom, čo dostala vakcínu proti Covid-19 od spoločnosti Pfizer, informuje portál... Čítať ďalej
05 | 01 | 2021 | Marek Molnár