fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nord Stream 2 sa dokončí bez ohľadu na americké sankcie, tvrdí ruský vicepremiér

Plynovod Nord Stream / TASR

Plynovod Nord Stream 2 sa dokončí bez ohľadu na americké sankcie, vyhlásil ruský vicepremiér Alexander Novak Americké pokusy zastaviť jeden z najdlhších plynovodov na svete sú také drzé, že Rusko a EÚ odložili vzájomné rozpory, aby sa proti nim postavili, uviedol v rozhovore pre televíznu stanicu RBC. 

„Vyhrážanie sa sankciami sa nehodí na voľný trh, hoci sa zdá, že USA presne na tom trvajú. Každý to vie. Krajiny zapojené do realizácie projektu, ako aj ich podniky. Som si istý, že podpora bude trvať až do konca projektu,“ poznamenal ruský viceprezident.

Práce na plynovode, ktorý by spojil Sibír so spotrebiteľmi v západnej Európe, pokračovali v posledných týždňoch bez obmedzení, a to aj napriek balíku nových sankcií a hrozbe ďalších. Republikánsky senátor Ted Cruz v decembri pre lobistickú skupinu na Atlantickej rade uviedol, že projekt „sa nikdy nespustí“. Dodal, že „druhá sankčná vlna“ bude schválená v blízkej budúcnosti.

Ukrajina potrebuje vakcíny proti Covid-19. Pomoc z Ruska odmieta

Vlani Washington kontaktoval niekoľko stoviek stavebných a námorných spoločnosti, pričom im hrozil sankciami za účasť na projekte, ktorý označuje ako „vážnu hrozu pre európsku energetickú bezpečnosť a americkú národnú bezpečnosť“. Podľa časopisu POLITICO sa však v Berlíne často spomína veta, že „Američanom nezáleží na Rusku, oni len chcú predať svoj plyn“.

Ľudia, ktorí nedôverujú indickej vakcíne proti Covid-19, sú „mentálne postihnutí“, tvrdí indický minister

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas v decembri povedal, že je optimistický v súvislosti s perspektívou nového prístupu nastupujúceho amerického prezidenta Joea Bidena. „Európska únia považuje sankcie zavedené proti projektu za nezákonný krok a v otázke problému zaujme odlišný názor na politický aspekt,“ uviedol Maas v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Mexický prezident odmieta autoritárske opatrenia krajín EÚ proti Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info