fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kauzy a zatýkania aké tu doteraz neboli. Aj taký bol rok 2020 na Slovensku

Tibor Gašpar, Monika Jankovská a Jaroslav Haščák / Fotokoláž (via TASR)

Uplynulý rok bol skutočne výnimočný na rozličné kauzy, do ktorých boli zapletení vysokopostavení funkcionári. A niektorí z nich sú za mrežami už dlhé mesiace, iní si slobodu, zatiaľ, vykúpili spoluprácou s políciou.

Ako prvá skončila v rukách elitných policajtov z NAKA bývalý štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá skončila vo väzbe 11. marca. Spolu s ňou zadržali aj jej sestru Andreu Haitovú a viacerých sudcov, informuje portál aktuality.sk.

Všetko sa to začalo Jankovskou a skončilo Lučanským

Vláda Igora Matoviča bola vo funkcii presne mesiac, keď v utorok 21. apríla skončil za mrežami bývalý šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. Na druhý deň NAKA zadržala aj finančníka Martina Kvietika, ktorý je spájaný s SNS, a tiež bývalého šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha. Záťahy NAKA sa nezastavili v lete, veď 3. júla skončil v rukách polície Norbert Bödör, oligarcha spájaný s Robertom Ficom a dovtedy nedotknuteľný muž. Na zatýkania bola ale bohatá aj jeseň či nastupujúca zima, veď 22. októbra bol zadržaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, o šesť dní neskôr skončil v rukách NAKA aj boháč Zoroslav Kollár. Do cely putoval 5. novembra bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, 1. decembra bol zadržaný ďalší finančník a spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák a 3. decembra sa ocitol v rukách elitných policajtov Milan Lučanský, ktorý si napokon siahol v cele na život iba dva dni pred Silvestrom.

„Kajúcnik“ Makó: Bödör chcel ochrániť Fica pred kompromitujúcim videom

Rok 2020 teda priniesol popri pandémii koronavírusu na Slovensko aj nevídané policajné zatýkanie a v plnej nahote ukázal kriminalitu na troch úrovniach. K rozkrádaniu verejných peňazí cez predražené zákazky či protekčne prideľované eurofondy, do ktorých sú podľa obvinení namočení Kičura, Kožuch či Kvietik, sa počas vlád Smeru-SD pridalo čosi ako policajná mafia. Aj preto bolo možné aby sa vyšetrovanie káuz „našich ľudí“ zametalo pod koberec kým nepohodlných lustrovali a sledovali. Objavilo sa dokonca podozrenie, že predstavitelia kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s políciou vydierali tých, ktorých mali poslať pred súd napríklad za daňové úniky. Treťou rovinou zločineckej pavučiny boli sudcovia, teda ľudia, ktorí majú byť akousi ochranou pred nespravodlivosťou a poistkou proti zneužívaniu štátnej moci.

Spolupracovať sa rozhodli Sklenka, Makó a aj Jankovská

Právoplatne však zatiaľ odsúdený nie je ani Marián Kočner či Pavol Rusko. Práve Kočner a jeho „knižnica“, v ktorej bola ním zbieraná „špina“, prispela k masívnemu zatváraniu ešte donedávna nedotknuteľných ľudí. Spolupracovať s políciou sa rozhodol aj bývalý bratislavský sudca Vladimír Sklenka a niekdajší šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorého výpovede doslova otvorili Pandorinu skrinku. Po počiatočnom mlčaní a dokonca hladovke sa rozrozprávala aj samotná Jankovská.

„Peter Žiga chcel cezo mňa uplatiť sudkyňu!“ tvrdila Jankovská vyšetrovateľovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info