„Peter Žiga chcel cezo mňa uplatiť sudkyňu!“ tvrdila Jankovská vyšetrovateľovi
18 | 12 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Exminister Peter Žiga sa stále tvári akoby sa ho kauza jeho rodinného príslušníka netýkala, lenže Monika Jankovská v inej jeho kauze tvrdí pravý opak. Práve on totiž mal, podľa nej, snahu uplatiť sudkyňu pri jej rozhodovaní.


Petra Žigu obvinila polícia práve na základe trestného oznámenia, ktoré na neho podala vo väzbe sediaca Monika Jankovská. Ako vypovedala pre vyšetrovateľom, Žiga sa mal cez ňu pokúsiť uplatiť sudkyňu. Jankovská ale s ponukou prišla neskoro, a tak sudkyňa už spor rozhodla v prospech štátu, preto úplatok odmietla, informuje portál aktuality.sk.
V kauze Gabčíkovo mal pre sudkyňu priniesť stotisícový úplatok

Skutočnosť, že elitní policajti z NAKA obvinili exministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý bol ministrom vo vládach Roberta Fica, už oficiálne potvrdilo aj policajné prezídium. „Vo štvrtok 17. decembra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie za prečin podplácania poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky Ing. P. Ž.,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Žiga sa spomínal v médiách aj v súvislosti s trestným oznámením, ktoré mala na neho na špeciálnej prokuratúre podať bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Jej advokát Peter Erdős zdôraznil, že sa nemôže vyjadrovať k obsahu výpovede svojej klientky. „Rozhodla sa priznať a vyjadrila vôľu a snahu spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aktívne spolupracuje na odhaľovaní inej trestnej činnosti. Osoby, ku ktorým vypovedá nemôžem špecifikovať,“ reagoval pre Aktuality.sk Jankovskej advokát.

Podľa informácií Denníka N exministra Petra Žigu obvinili práve na základe výpovede Moniky Jankovskej, ktorá vypovedala, že sa cez ňu pokúsil podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu Katarínu Pramukovú rozhodujúcu veľký spor o Gabčíkovo. Peter Žiga mal podľa Jankovskej doniesť 100-tisíc eur a ona ich mala odovzdať sudkyni. Kým však Jankovská stihla Pramukovej peniaze ponúknuť, tá už spor rozhodla v prospech štátu. Zaujímavé boli aj okolnosti celej operácie. Jankovská sudkyni Pramukovej totiž odovzdala peniaze tak, aby o tom ona nevedela. V darčekovej taške doniesla malú pozornosť, ale aj obálku s peniazmi. Keď Pramuková zistila, že je v taške hotovosť, úplatok odmietla a peniaze vrátila.

Jankovská prelomila mlčanie! Spoza mreží natrela exministra Žigu
Bývalá štátna tajomníčka je zrejme najdlhšie zadržanou vysoko postavenou, ktorá skončila v rukách NAKA. Hoci vo väzbe už držala aj hladovku a naznačila, že by chcel s políciou spolupracovať, svoje mlčanie prelomila až teraz. Čítať ďalej
16 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Sudkyňa však ponúkanie či prevzatie nejakého úplatku popiera

Aktuality.sk zistili, že sudkyňa Pramuková spolupracuje s políciou na objasnení prípadu a už vypovedala ako svedkyňa, ba podľa jej slov je pripravená ďalej spolupracovať. „Nepovažujem však za správne sa v tomto štádiu neverejného konania k predmetnej veci vyjadrovať prostredníctvom médií, a to za účelom, aby takýmto konaním nedošlo k mareniu vyšetrovania. Zároveň dodávam, že v súvislosti s mojím rozhodovaním, ako sudkyni mi nikdy nebol žiaden úplatok ponúkaný a ani som žiaden úplatok neprijala, takže nejestvoval žiaden dôvod čokoľvek oznamovať. Absolútne vylučujem akékoľvek ovplyvňovanie pri rozhodovaní a zdôrazňujem, že rozhodnutie bolo v dovolacom konaní prijaté členmi senátu v pomere hlasov 3:0,“ napísala v reakcii sudkyňa Pramuková.

Ku kauze sa už vyjadril aj predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, ktorý tvrdí, že je pripravený konať vždy, keď je na to dôvod, avšak nebude vyvodzovať závery na základe informácií v médiách. „Predseda Ján Šikuta je presvedčený, že v tomto štádiu konania je jediným orgánom, ktorý má v rukách nástroje na získanie objektívnych a relevantných informácií vyšetrovateľ, resp. orgány činné v trestnom konaní,“ píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu.

Jankovská túži byť na Vianoce doma. Vylúčené to nie je, ale...
Pred vyšetrovateľmi už začala „spievať“ aj Monika Jankovská, hoci zatiaľ jej piesne nie sú také, aké „porota“ zložená z vyšetrovateľov očakáva. Rozhodne je v nej viac a ak sa chce dostať na slobodu, musí zmeniť repertoár tak, aby bol prospešný pre... Čítať ďalej
05 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Fico, ako je u neho zvykom, sa opäť postavil za svojho človeka

Na obvinenie Petra Žigu zareagoval aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý ho, paradoxne pochválil práve za záležitosť, ktorá s prípadom priamo súvisí „Bol to minister, ktorý mal vynikajúce výsledky v rezortoch, ktoré riadil. Napríklad ako sme riešili navrátenie majetku trebárs vodnej elektrárne v Gabčíkove naspäť do rúk štátu. Veľmi aktívne pôsobil ako minister hospodárstva aj životného prostredia, preto je mojou povinnosťou, ako jeho bývalého šéfa, pokiaľ ide o pracovné výkony, sa ho zastať. Môj názor nebudem nikdy meniť. Je to čistá politická objednávka,“ povedal na obranu svojho bývalého ministra a straníckeho parťáka Robert Fico.

Meno Petra Žigu sa v poslednom období spomínalo najmä v súvislosti s výpoveďami kajúcnikov v kauze Očistec, či Judáš. Bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník vypovedal napríklad o peniazoch, ktoré mal zaplatiť obvinený podnikateľ Norbert Bödör za to, aby vyšetrovanie karuselových podvodov obišlo rodinu Žigovcov. V prípade sa spomína vzdialený príbuzný exministra. Malo ísť o 50-tisíc eur za to, aby „vec mladého Žigu“ bola vyriešená k jeho spokojnosti. Žiga pre médiá pred niekoľkými dňami vyhlásil, že nedával žiadne peniaze a dodal, že informáciu o vyšetrovaní svojho príbuzného Štefana Žigu zachytil len okrajovo a nepýtal sa, prečo sa zastavilo.

Žiga o údajnom úplatku: "Bödörovi som žiadne peniaze nedával!"
Krátko po zadržaní Jaroslava Haščáka sa na verejnosti objavila aj správa, že exminister Žiga mal cez úplatok pre Norberta Bödöra riešiť problém svojho príbuzného Štefana. On to ale kategoricky odmieta a je k tomu pripravený ... Čítať ďalej
03 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Zadržaniu Žigu, ako poslanca Národnej rady, zatiaľ bráni Ústava

Medializované informácie o svojej osobe vníma ako súčasť politického boja, odmieta ich a považuje ich za vyfabulované. Žiga nechcel novinárom povedať, či sa s obvineným bývalým riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom Slobodníkom stretol. S Norbertom Bödörom sa podľa svojich slov stretol na spoločenských akciách. „V tejto chvíli sa k týmto veciam nemôžem vyjadrovať, pretože neovládam a ani nepoznám, čo kto a kedy povedal. Som ale pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ odpovedal na otázku, prečo by si Slobodník vymýšľal úplatok. „Prosím, rešpektujte, že v tejto chvíli sú zatýkaní ľudia, ktorí hovoria čokoľvek, a ja sa k týmto vyjadreniam vyjadrím až orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal ešte Peter Žiga. Či jeho obvinenie súvisí aj s touto kauzou zatiaľ nie je známe.

NAKA Žigu nezadržala, lebo prekážkou na to mohlo byť znenie Ústavy, ktorá totiž pamätá len na prípady, kedy je poslanec zadržaný priamo pri čine. „Ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán je povinný to ihneď oznámiť predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a predsedovi Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Ak Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky následný súhlas na zadržanie nedá, poslanec musí byť ihneď prepustený,“ píše sa v Ústave. Ak by teda padol návrh na jeho vzatie do väzby, musela by vydať súhlas národná rada, dodáva v závere portál aktuality.sk.

Bödör údajne zaplatil 50 tisíc eur aby nevyšetrovali Žigovcov
02 | 12 | 2020 | sefredaktor