HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fínsko má miernejší priebeh a menej úmrtí, napriek miernym zákazom. „Prečo je to tak?“

Foto: Facebook Radovana Kazdu

Prečo je vo Fínsku tak málo infikovaných a mŕtvych na Covid-19? Spolu s ďalšími škandinávskymi krajina sú tieto štáty so svojim miernym priebehom pandémie a zároveň menej prísnymi zákazmi od vlád tak trochu záhadou. Poslanec SaS Radovan Kazda na svojom facebooku si situáciu všimol v kontexte s článkom, ktorý vydali v CNN. 

„V analytickom článku v CNN jeho autori tvrdia, že za doteraz úspešnou cestou Fínska stojí to, že Fíni dokázali odchytiť miestne ohniská nákazy, hoci mali jedny z najvoľnejších obmedzení v Európe,“ píše Kazda.

Dokonca Fíni neobmedzovali vnútorný pohyb v krajine, Fíni mohli chodiť do škôl aj do práce a ani nosenie rúška, ktoré bezpochyby znižuje riziko infikovania sa, nebolo povinné.

„Článok cituje Pekka Nuortiho, profesora epidemiológie na Tampere University, podľa ktorého svoju úlohu zohrali bezpochyby aj kultúrne, politické a geografické faktory, ako je napríklad nízka hustota obyvateľstva, či menšia miera cestovania, no najväčší vplyv mala práca zdravotníckych agentúr v krajine. Nuorti hovorí, že počas leta Fínsko vsadilo na osvedčené postupy epidemiológie v teréne: testovanie, izolácia, sledovanie kontaktov, karanténa a prevencia udalostí šíriacich sa na miestnej úrovni,“ hovorí Kazda.

Nemocnice na východe Slovenska sú takmer plné. Humenné už pacientov ani neprijíma

 

Priemerný denný objem testovania sa, podľa článku, vo Fínsku neustále zvyšuje: z 2 900 vzoriek v máji na 11 300 v auguste. Koncom novembra vykonali fínske laboratóriá až 23 000 testov denne, čo predstavuje 90% súčasnej kapacity.

Kazda pritom porovnáva: „Slovensko má takmer rovnaký počet obyvateľov ako Fínsko, slovenský denný rekord je 21 978 testov, najvyšší sedemdňový priemer bol pred sviatkami: 13 800 testov PCR.“

A aký ponúka záver?  „Vzťah prísnych opatrení vlády a zníženia pandemickej vlny v niektorých krajinách koreluje, v niektorých nie. Príčinnú súvislosť opatrení na priebeh pandémie, žiaľ, nevieme presnejšie vyhodnotiť, takže smerodajnejší záver článok nemôže ponúknuť.“

Za piatok pribudlo 1736 ochorení COVID-19, úmrtie žiadne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info