HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lenina zachránil … kapitalizmus! Turisti jeho sochy proste milujú

Busta Vladimíra Iljiča Lenina
Busta Vladimíra Iljiča Lenina / TASR
V živote nebol známy tým, že by si robil starosti so ziskom, ale Vladimír Iljič Lenin sa po smrti stal pre ruských úradníkov prekvapivým zárobkom. Teraz jeho popularita medzi platiacimi turistami zachraňuje dedičstvo Otca revolúcie, s úsmevom konštatuje portál Russia Today.

Guvernér regiónu Amur na ruskom Ďalekom východe, Vasilij Orlov, v stredu pre miestne médiá povedal, že pamätník sovietskej ikony v meste Blagoveščensk sa stal prekvapujúcim hitom u návštevníkov. Hraničné mesto je situované na brehu rieky Amur, ktorá oddeľuje Rusko od Číny.

Podľa neho bola socha Lenina „uchovaná“ po generálnej oprave na centrálnom námestí mesta preto, že „je to veľmi dôležité pre čínskych turistov – radi sa nechávajú fotografovať na pozadí s Vladimírom Iľjičom“.

Zatiaľ, čo počas sovietskej éry boli postavené desaťtisíce sôch muža, ktorý viedol revolúciu v roku 1917, mnohé z nich po celom Rusku a bývalých republikách boli medzičasom demontované alebo chátrali. Niektoré miestne úrady sa však proti trendu zosadiť 42-tonovú bustu hlavy vodcu postavili a po kampani v Sibírskej republike Burjatsko Leninovu hlavu ponechali.

Rusko je naším najdôležitejším spojencom, tvrdí viac ako 50% Číňanov

V roku 2018 došlo k pästným súbojom medzi členmi ruskej komunistickej strany a moskovskými politikmi kvôli plánom na premiestnenie sochy Lenina do hlavného mesta. Jeden ľavicový vodca obvinil úradníkov z „pokusu o urážku celej sovietskej minulosti“

Andrej Morev, šéf rady Jakimanky, kde sa bitka odohrala, sa pokúsil zhrnúť pocity obyvateľov slovami: „Lenin je pre niektorých vodcom a pre iných mäsiarom … Preto musíme počúvať názory miestnych obyvateľov.“

Kontrast silvestrovských osláv 2020: Prázdne ulice v New Yorku – bujarý dav vo Wuhane

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info