fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prymula: Čaká nás veľmi rizikové obdobie. Na pokojný rok 2021 môžeme zabudnúť

Novým českým ministrom zdravotníctva sa stane Roman Prymula. Vo funkcii nahradí Adama Vojtěch. Foto: Twitter (@Prague Morning)

Na normálny život si musíme ešte pár mesiacov počkať. Podľa bývalého českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu bude pandémia koronavírusu utlmovaná až na začiatku septembra budúceho roka. Krízové ​​obdobie nás však čaká v najbližších mesiacoch, informuje Magazín Plus.

Koniec epidémie podmieňuje Prymula súbehom dvoch faktorov. „Počítam, že to bude niekedy na začiatku septembra, že by sme mohli mať očkovaním pokrytú pomerne veľkú časť populácie a zároveň, že tu bude pomerne veľké percento osôb, ktoré tu chorobu prekonali. A v kombinácii týchto dvoch efektov dôjde k tomu, že sa cirkulácia vírusu výrazne obmedzí a to ochorenie už by nemalo byť také, ako ho poznáme teraz, uviedol Prymula v Českej televízii.

Šéf WHO: Pandémia COVID-19 nebude poslednou

Nádej vidí v plošnej vakcinácii. Podľa neho vakcína nebude stopercentne chrániť pred nákazou vírusom, ale pred ťažkými priebehmi choroby.

„Tie údaje, ktoré sú k dispozícii, ukazujú to, že na navodenie plnej protekcie tej vakcíny je potreba dvojdávkovú schému, ktorá sa spravidla aplikuje s rozstupom troch týždňov a sedem dní po tej druhej dávke by mal byť človek plne chránený. Tá vakcína chráni veľmi spoľahlivo proti klinickým priebehom, zvlášť proti tým stredným a ťažkým. Chráni proti hospitalizácii a proti úmrtiu. Nechráni ale proti vlastnému prenášaniu. Človek, ktorý je úplne zdravý, môže vírus vylučovať, hoci v pomerne menšom množstve,“ uviedol Prymula.

WHO varuje, že pandémia Covid-19 nie je ani posledná ani „tá najväčšia“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info