fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kompetentní nevedia čo so stovkami prepadnutých prvákov

Ilustračné foto : SITA

Na súkromnej strednej škole na ulici 29. augusta v Trebišove prepadlo po minulom ročníku všetkých jej 493 prvákov. Školu zatiaľ nezrušia, hoci inšpekcia to žiada, rezort školstva je však proti. Vinu necíti nikto, konštatuje portál dolnyzemplin.korzar.sme.sk..

Škola pri rómskej osade však od svojho vzniku čelí podozreniam, že stovky žiakov majú byť len na papieri, pričom v tomto roku dostala od ministerstva školstva pre 493 žiakov vyše 1,5 milióna eur.

Inšpektori podali trestné oznámenie

Štátna školská inšpekcia sa dozvedela o tom, že 493 žiakov dotknutej školy, ktorí boli v uplynulom školskom roku žiakmi prvého ročníka, opakuje ten istý ročník aj v tomto školskom roku, len pred niekoľkými dňami. Školskí inšpektori urobili už v minulosti niekoľko krokov k vyradeniu školy ba v júni podali aj trestné oznámenie pre podozrenie zo subvenčného podvodu. O mesiac neskôr, po výsledku kontroly, podala inšpekcia dokonca návrh na vyradenie školy zo vzdelávacej siete. Proces správneho konania je podľa hlavnej školskej inšpektorky Alžbety Štofkovej Dianovskej neprimerane dlhý a počas neho škola porušuje právne predpisy aj v iných oblastiach.

Máme svetový unikát: V škole na výhode Slovenska prepadlo všetkých 451 prvákov!

Podľa župana ide o snahu zarábať na marginalizovaných žiakoch

Skutočnosť, že žiadny z minuloročných prvákov nepostúpil do druhého ročníka vníma župan ako potvrdenie svojho podozrenia. „V prípade tejto školy išlo o ďalšiu snahu zarábať na marginalizovaných skupinách žiakov. Preto sme upozorňovali na problémy tejto školy niekoľko mesiacov. Nedali sme súhlas na zmenu jej sídla, takisto sme dali podnet na Generálnu prokuratúru, v ktorom sme žiadali o preskúmanie vybavenia žiadosti o zaradenie školy v Trebišove do siete škôl a o tomto probléme som sa rozprával aj s ministrom školstva,“ skonštatoval župan Rastislav Trnka, ktorý si o tom, či si o prepadnutiu všetkých žiakov mohli viesť objektívne okolnosti, alebo či môže ísť o pokus získať na týchto žiakov opätovne normatív, myslí svoje.

„Podobný nekalý biznis na deťoch sme už zatrhli na elokovanom pracovisku v Sečovciach. Už vtedy som však tvrdil, že nejde o jedinú školu s podobnou ‚biznis‘ schémou. Náš názor na okolnosti zmeny sídla školy v Trebišove preto ostávajú rovnaké. Definitívu však musia vyriecť orgány činné v trestnom konaní a ministerstvo školstva. Z pozície kraja sa budeme naďalej snažiť, aby sa prestalo zarábať na žiakoch z marginalizovaných skupín,“ dodáva podľa portálu dolnyzemplin.korzar.sme.sk košický župan.

Vzdialenosť a umývanie rúk nezastaví šírenie Covidu na školách (Jennifer Dowdová)

Únia miest nesúhlasí s testovaním na školách a tvrdí „Je to neprijateľné a nezrealizovateľné!“

„Prerušenie vyučovania na školách na neurčitú dobu je protiprávne“, hovorí Ján Čarnogurský

Žiaci a študenti na konci roka „neprepadnú“, uviedla riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info