fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

BBC údajne získala kópiu kompletnej verzie pobrexitovej obchodnej dohody

brexit
Ilustračné foto / Shutterstock

Britská stanica BBC v piatok informovala, že získala kópiu kompletnej verzie pobrexitovej obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Uzavretá dohoda pritom údajne prekračuje rámec dohody, akú uzavrel euroblok s Kanadou, píše agentúra Reuters.

Dokument v rozsahu 1246 strán, ktorý podľa BBC definuje každý aspekt obchodných vzťahov medzi Londýnom a Bruselom, obsahuje zhruba 800 strán príloh a dodatkov.

Jedna z príloh hovorí o kompromise, ktorý obe strany dosiahli v otázke elektromobilov. Podľa BBC ide o jasný záväzok nezvoľniť z environmentálnych noriem súvisiacich s klimatickou zmenou, ako aj mechanizmov na ich vymáhanie. Ak však v budúcnosti dôjde k „značným rozdielom“, ktoré by mohli mať vplyv na sféru obchodu, majú obe strany právo na prehodnotenie dohody.

Čo všetko je súčasťou dohody medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ?

K dlho očakávanej obchodnej dohode o usporiadaní vzájomných vzťahov dospeli vyjednávači Veľkej Británie a EÚ vo štvrtok. Veľvyslanci 27 členských štátov EÚ sa teraz musia rozhodnúť, či sú podmienky zmluvy pre ich príslušné krajiny prijateľné.

Britský parlament plánuje hlasovať o ratifikácii spomínanej dohody 30. decembra. Očakáva sa, že poslanci zmluvu schvália, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa skončí 31. decembra. Európsky parlament rozhodne o ratifikácii obchodnej dohody s najväčšou pravdepodobnosťou až v novom roku.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo.

Veľvyslanci krajín EÚ rokujú o obchodnej dohode medzi Britániou a Úniou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info