fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izrael obchádza Golanské výšiny v rukavičkách. Hliadkujú tam totiž ruské mierové zbory

Izrael
ilustračné foto TASR

Ruské ministerstvá obrany a zahraničia oznámili, že vyslali vojakov na Golanské výšiny. Ruskí vojaci spolu so sýrskymi vojakmi hliadkujú na takzvanej línii Bravo, ktorá v súčasnosti oddeľuje sýrske a izraelské pozície.

Jeden z ruských veliteľov informoval agentúru TASS o vyslaní ruských vojsk na Golanské výšiny. Spomenul tiež prebiehajúce spoločné cvičenia ozbrojených síl Ruska a Sýrie, ktorých hlavným účelom je výcvik v oblasti evakuácie vojsk, odrážania nepriateľských útokov a taktická podpora. Viac informuje defence24.pl.

Prvoradou a oficiálnou úlohou ruských vojakov na Golanských výšinách je dohľad nad tamojším teoreticky prebiehajúcim prímerím. Rusi už majú v tejto oblasti päť pozorovacích a prieskumných stanovíšť, ktoré monitorujú mierové sily OSN. V súčasnosti sa tiež zavádzajú hliadky vytvorené hlavne ruskými bezpečnostnými vojakmi.

Rusi vôbec neskrývajú, že účelom ich aktivít je tiež ukázať ruskú vojenskú prítomnosť a chrániť ruskú armádu. Toto má byť ďalší silný signál pre vládu v Izraeli. Izraelčania sa predtým hlasno sťažovali, že na Golanských výšinách operuje čoraz viac iránskych síl a teroristických skupín podporovaných Iránom.

Teraz Rusi svojou prítomnosťou chcú dokázať, že tieto obvinenia sa v skutočnosti nepotvrdzujú, a navyše, že v regióne nedôjde k žiadnym ďalším ozbrojeným stretom. Osobitným problémom teraz bude napríklad použitie izraelského letectva, ktoré si bude musieť dávať pozor, aby ani len omylom nezaútočilo na ruských vojakov.

Izraelský útok na Sýriu si vyžiadal životy 3 vojakov

Takéto nálety sa predtým uskutočňovali pomerne často. Napríklad 25. novembra 2020 izraelské úderné lietadlá úspešne zaútočili na objekty nachádzajúce sa v kopcoch Jabal El Mania (južne od Damasku) a v okolí mesta Al Quneitra. Izraelčania sa nebáli, že narazia na iránskych vojakov, pretože ich cieľom bolo vyhnať Iráncov zo Sýrie. Izraelské lietadlá sa snažia neporušovať sýrsky vzdušný priestor, ale jedným z ich prioritných cieľov sú jednotky iránskych špeciálnych síl Al-Quds, ktoré sú zodpovedné za vojenské operácie mimo Iránu.

Ako prítomnosť ruských vojakov ovplyvní izraelské vojenské operácie, zatiaľ nie je známe. Je však nepravdepodobné, že sa skončia. Sýria a Irán stále nenadviazali diplomatické vzťahy s Jeruzalemom a libanonský Hizballáh veľmi často využíva sýrske územie na prípravu a zásobovanie svojich vlastných síl. A to vždy vyvoláva reakciu izraelských špeciálnych síl a vzdušných síl.

Izrael: Svet by sa nám mal poďakovať za zabitie strojcu iránskych jadrových zbraní

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info