HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusi volajú po zdravom rozume. Budú bojkotovať olympijské hry?

Ilustračné foto / Pixabay (@Brian_Pinelli)

Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne síce pôvodne plánovaný štvorročný trest znížil na polovicu, ruskí športovci boli ale aj tak vylúčení z letných olympijských hier v Tokiu 2021, zimných olympijských hier v Pekingu 2022 alebo majstrovstiev sveta vo futbale v Katare 2022.

„Dúfal som, že zvíťazí zdravý rozum,“ portál Lidovky, ktorý o veci informuje, cituje prezidenta ruskej krasokorčuliarskej federácie Alexandra Gorškova.

Ruskí športovci a tímy budú môcť na veľkých akciách štartovať len v prípade, že nebudú zapletení do dopingových škandálov. Nebudú však smieť pretekať pod svojou vlajkou a v prípade ich víťazstva nebude znieť ruská hymna.

„Vysiela to jasný signál, že inštitucionalizované podvádzanie a intenzívna snaha podkopať svetový antidopingový systém nebudú tolerované,“ ​​uviedol prezident Svetovej antidopingovej agentúry WADA Witold Banka.

Najlepšia česká moderná gymnastka Sitnianská-Mičechová zomrela vo veku 74 rokov

„Zdá sa, že neboli vypočuté všetky argumenty, ktoré predniesli naši právnici,“ citovala agentúra Reuters šéfa Ruskej antidopingovej agentúry RUSADA Michaila Buchanova.

„Dúfal som, že zvíťazí zdravý rozum,“ uviedol pre web Championat.com prezident ruskej krasokorčuliarskej federácie Alexander Gorškov. „Bojkot hier? Tejto variante úplne nefandím. Športovci by nemali trpieť, ale sústrediť sa na úspechy,“ myslí si krasokorčuliarska trénerka Tatiana Tarasovová.

„Je ťažké sa k tomu vyjadriť. Áno, trest bol síce skrátený, ale stále nás čakajú dve olympiády pod neutrálnou vlajkou, čo ma naozaj mrzí,“ povzdychla si prezidentka Ruskej federácie bežeckého lyžovania Jelena Vjalbeová.

Vlhová v obrovskom slalome získala bronz

Spokojnosť pre web Championat.com naopak vyjadril bývalý ruský útočník Andrej Nazarov, ktorý v KHL momentálne vedie Nižnekamsk: „Verím, že pre ruský hokej, ktorý je príkladom pre ostatné športy, je to víťazstvo. Naše mužské i ženské tímy môžu štartovať na svetových šampionátoch i olympijských hrách. A som si istý, že sa budú biť o medaily.“

K výroku sa vyjadrili aj niektorí neruskí športovci. „Je škoda, že WADA má moc udeliť ďaleko prísnejšie sankcie, ale rozhodla sa tak neurobiť,“ cituje NY Times bývalú kanadskú bežkyňu na lyžiach Beckie Scottovú.

Olympijská štafeta s pochodňou začne v Japonsku o 100 dní

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info