Jankovská prelomila mlčanie! Spoza mreží natrela exministra Žigu
16 | 11 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Bývalá štátna tajomníčka je zrejme najdlhšie zadržanou vysoko postavenou, ktorá skončila v rukách NAKA. Hoci vo väzbe už držala aj hladovku a naznačila, že by chcel s políciou spolupracovať, svoje mlčanie prelomila až teraz.


Veci okolo Moniky Jankovskej sa začali diať až po tom, ako ju koncom októbra previezli na Úrad špeciálnej prokuratúry. Z výsluchu pred prokurátormi najskôr stiahli dozorujúcu prokurátorku Valériu Simonovú, ktorá vlastne celú akciu naplánovala a na prokuratúre potom strávila viac ako 10 hodín. Po vyše mesiaci sa však von dostala informácia o tom, že Jankovská začala skutočne plniť to, čo avizovala. A ako prvé padlo meno exministra životného prostredia Petra Žigu! Informuje o tom portál topky.sk.
Prvý úder schytal exminister hospodárstva

Podpredseda Smeru-SD Peter Žiga. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher


Podľa informácií Topiek má bývalá štátna tajomníčka už prvý veľký výsluch za sebou. A začala pekne zostra! Topkám potvrdili dva nezávislé zdroje, že vo svojej prvej veľkej výpovedi sa zamerala na exministra životného prostredia Petra Žigu. Výpoveď Moniky Jankovskej však nie je zaznamenávaná ako operatívna informácia, pretože bývalá štátna tajomníčka podľa informácií Topky.sk podala svoju výpoveď formou trestného oznámenia.

Dôvodom má byť to, aby sa prípad, ktorý sa rozhodla prokurátorovi oznámiť, nedal zamietnuť pod koberec. V súvislosti s najnovšími informáciami Topky oslovili aj samotného exministra Petra Žigu, ktorý získal v posledných voľbách 28 386 preferenčných hlasov na kandidátke Smeru – SD a aktuálne je členom Pellegriniho HLAS-u.

O kom chcela a nemohla rozprávať Jankovská?
“Jankovská chcela prehovoriť o oligarchovi. Narazila.” píše sa v komentári Daga Daniša. A spomínajú sa aj iniciály “exministra”. Čítať ďalej
25 | 09 | 2020 | Ivan Brožík

Žiga nevie, o čo vlastne v celej veci ide

Prirodzene, Topky sa na Jankovskej podané trestné oznámenia spýtali aj samotného exministra hospodárstva z Ficovej vlády Petra Žigu.

Počuli ste, že Monika Jankovská začala spolupracovať s políciou?
Počul, jasne...

Predmetom trestného oznámenia a meno, ktoré Monika Jankovská spomína vo svojej výpovedi, je vaše meno pán Žiga. Dokážete si predstaviť o čom vypovedá?
Neviem si vôbec predstaviť. Keď to bude tak, tak ja samozrejme sa dostavím na políciu a budem vypovedať. Vôbec neviem o čo sa jedná.

Čo mohla povedať prokurátorovi, alebo policajtom, vôbec netušíte?
Ja neviem. Škoda sa k tomu vyjadrovať, lebo neviem.

Mali ste informáciu o tom, že o vás vypovedá?
Nemal som takú informáciu.

Neboli ste zatiaľ ani predvolaný na políciu?
Nie nebol... Ale počkám, keď ma predvolajú, dám výpoveď. Ja k tomu zaujmem stanovisko. K čomu ona mohla vypovedať ja naozaj neviem. Ja nemám žiadnu vedomosť o tom, že by ona mala dôvod na mňa podávať trestné oznámenie.

Žiga odmieta tvrdenia Matoviča o uzatváraní zmlúv na predražené právne služby
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v minulom volebnom období nikdy zmluvu na právne služby za hodinovú sadzbu vo výške 500 eur neuzavrelo. Uviedol to exminister hospodárstva a poslanec parlamentu Peter Žiga (nezaradený). Čítať ďalej
18 | 08 | 2020 | TASR

Ponúka skalpy oligarchov a ministrov

O reakciu či už bolo v súvislosti s výpoveďou Moniky Jankovskej začaté trestné stíhanie alebo vznesené obvinenie konkrétnej osobe požiadali Topky aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý svoju reakciu na zaslané otázky ale zatiaľ ešte neposkytol. Advokát Moniky Jankovskej Peter Erdös na otázky Topiek odpovedal len v krátkosti. „To či bolo podané trestné oznámenie nemám vedomosť. V procesnom postavení oznamovateľky ju nezastupujem“.

Topky ešte v auguste informovali o tom, že Monika Jankovská ponúkla skalpy oligarchu aj ministrov. List s týmto avízom napísala šéfovi Národnej kriminálnej agentúry Branislavovi Zurianovi so žiadosťou o návštevu vo väznici. Prvé stretnutie, ktoré Zurian plánoval sa však neuskutočnilo. Zatrhla ho prokurátorka Valéria Simonová, ktorá dozoruje kauzu Búrka. Práve v tejto súvislosti je Jankovská od marca 2020 vo väzbe.

Jankovská chcela svedčiť proti oligarchovi a politikom, prokurátorka ju stopla (aktualizácia)
Väzobne stíhaná bývalá sudkyňa Monika Jankovská, ktorá bola spolu s ostatnými sudcami zadržaná v rámci policajnej akcie Búrka, chcela prehovoriť. Usvedčiť sa chystala oligarchu aj vysokopostavených politikov. Všetko sa zlomilo na rozhodnutí... Čítať ďalej
29 | 07 | 2020 | Jaroslav Fabok

Za priznanie chce slobodu a nižší trest

Branislav Zurian sa však s bývalou štátnou tajomníčkou nakoniec stretol a spoločne absolvovali hneď niekoľko rozhovorov. Počas nich Monika Jankovská vyslovila záujem o spoluprácu pri odhaľovaní trestnej činnosti, o ktorej má vedomosť a ponúkla aj vlastné priznanie. To všetko chce vymeniť za nižší trest a prepustenie z väzby na slobodu. Jankovská napísala po svojich stretnutiach so Zurianom list aj prokurátorke Simonovej, v ktorom ju požiadala o stretnutie, ale aj s jej nadriadeným.

Simonová si tieto úkony síce naplánovala na koniec októbra, lenže keď nastal deň „D“ nadriadený prokurátorky Simonovej, podľa informácií Topky.sk, rozhodol o tom, že Simonová sa úkonu nezúčastní a stretnutie s Jankovskou absolvuje prokurátor Peter Kysel, ktorý má na starosti aj zločinecké skupiny. Práve Peter Kysel bude s najväčšou pravdepodobnosťou dozorovať veci, ku ktorým sa Monika Jankovská rozhodla vypovedať, informujú c závere Topky.sk.

Budú padať hlavy? Monika Jankovská viedla so šéfom NAKA dlhý rozhovor
Bývalá štátna tajomníčka, ktorá drží vo väzbe drží už dva týždne protestnú hladovku sa konečne stretla so šéfom Národnej kriminálnej agentúry Branislavom Zurianom, s ktorým mala podľa portálu topky.sk stráviť niekoľko desiatok minút. Koho v... Čítať ďalej
27 | 09 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.