fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Podľa amerických médií odpálenie ruských Buláv ukázalo, „ako bude vyzerať zánik civilizácie“

Odpálenie Bulavy z ponorky - reprofoto video YouTube (@Rumoaohepta7)

V poslednom období sa Američania akosi pričasto zaoberajú účinkami ruských zbraňových systémov. najnovšie vyvolali vlnu „rešpektu“ rakety Bulava.

Médiá v USA upozornili na odpálenie rakiet Bulava z ruskej ponorky Vladimir Monomach a predstavili ich ako „ukážku konca civilizácie“. „Spustenie salvy rakiet Bulava, ktoré sa uskutočnilo z ruskej ponorky Vladimír Monomach z Ochotského mora, ukazuje, ako bude vyzerať koniec“, píše americký časopis Popular Mechanics. Všimol si to web kp.ru.

Podľa autora článku sa Bulava, vystrelená z Ochotského mora, môže dostať na väčšinu USA západne od Mississippi. Rakety, ktoré boli vypustené z Bieleho mora, sú zas schopné zasiahnuť USA na východ od tejto zóny.

Podľa Popular Mechanics je Bulava „zhruba rovnocenná“ s americkou raketou Trident D-5. Časopis pripomína, že polovica z 12 testov tejto zbrane, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2003 až 2009, sa síce neskončila úspechom, ale všetkých desať testov od roku 2018 bolo už úspešných.

Ruská ponorka Vladimir Monomach prvýkrát odpálila medzikontinentálne balistické rakety Bulava (VIDEO)

Bulava je najnovšia ruská trojstupňová raketa. Je navrhnutá tak, aby sa ňou dali vyzbrojovať ponorky s jadrovým pohonom z projektu 955 Borej, medzi ktoré patria Knieža Vladimir a Vladimir Monomach.

Loď projektu 955A K-549 Knieža Vladimir, ktorá je schopná niesť Bulavu, bola spustená na vodu v Sevmaši v Severodvinsku v marci 2006. Nesie 16 rakiet R-30 Bulava-30. Táto ponorka sa vyznačuje nízkou hlučnosťou, zvýšenou manévrovateľnosťou a vylepšeným systémom kontroly zbraní.

(Na videu – Ruská jadrová ponorka úspešne otestovala štyri medzikontinentálne balistické rakety Bulava SSBN Jurij Dolgorukij v salve – rok 2018.)

V súčasnosti má ruské námorníctvo tri ponorky Project 955 (K-535 Jurij Dolgorukij, K-550 Alexander Nevskyj a K-551 Vladimir Monomach) a jednu ponorku Project 955A (K-549 Knieža Vladimir).Vo výstavbe sú ďalšie štyri ponorky projektu 995A.

Jadrové ponorky projektu 955 Borei zvyčajne odpaľujú medzikontinentálne balistické rakety (ICBM) R-30 Bulava-30 z Barentsovho a Bieleho mora. Špecialisti tvrdia, že je ťažké nájsť zložitejší zbraňový systém ako je kombinácia „jadrová ponorka a balistická strela“.

Rusko uvedie v piatok do služby strategickú ponorku Knieža Vladimir

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info