Podnikatelia kritizujú vládu aj Mikasa: "Nezvládli ste to!"
15 | 12 | 2020 I Ivan Brožík

Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Jána Mikasa.


Z decembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vyplýva, že viac ako dve tretiny respondentov z podnikateľských kruhov si myslia, že opatrenia hlavného hygienika sú nejasné, nejednoznačné a nezrozumiteľné. Informuje o tom portál webnoviny.sk.


Pomoc je pomalá a neefektívna
Osem z desiatich opýtaných podnikateľov považuje zároveň pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu. Podnikatelia ako reakciu na vývoj trhu a obmedzenia súvisiace s koronavírusom podľa prieskumu najmä obmedzili investície a nákup bežných tovarov a služieb a čerpali rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti.

Ak sa rozhodli pre pomoc od štátu, najčastejšie išlo o kurzarbeit, dotáciu na nájomné alebo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca vo výške 80 percent avšak maximálne 1 100 eur mesačne.

Testovali sme sa so zaťatými zubami, aby sa otvorila ekonomika, nie kostoly!, odkazuje Droba
Bratislavský župan Droba si myslí, že neotvorenie škôl a reštaurácií je len pomsta Matoviča Sulíkovi. Čítať ďalej
14 | 11 | 2020 | Petra Demková


Viac ako polovica podnikateľov o pomoc ani nepožiadala
„Až 62,4 percent podnikateľov nevyužilo ani jednu z týchto foriem pomoci,“ upozorňuje aliancia. Za hlavné dôvody, prečo sa podnikatelia rozhodli nepožiadať o pomoc štát, označili v prieskume fakt, že pomoc nepotrebujú, keďže im výrazne neklesli ich tržby, ďalej je to zložitosť systému a nízka úroveň poskytovanej pomoci.

Podnikatelia, ktorí využívajú niektorú z dotácií štátu, uviedli na základe svojich skúseností ako hlavný problém v systéme pomoci nízku úroveň poskytovanej pomoci, vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti a pomalé zvládnutie procesov na strane štátu.

Ekonomika eurozóny je na ceste k dvojitej recesii
Nový prieskum IHS Markit ukázal, že hospodárske oživenie eurozóny sa minulý mesiac zastavilo kvôli druhej vlne Covid-19 a súvisiacim obmedzeniam, ktoré zastavili aktivitu v dominantnom priemysle služieb, informuje portál RT. Čítať ďalej
05 | 11 | 2020 | Marek Molnár