HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ostrá kritika ministerstva kultúry – pandémia nesmie zlikvidovať národné kultúrne dedičstvo!

Slovenské pohľady na poštovej známke z roku 1996

Slovenské pohľady kritizujú ministerstvo kultúry. Necitlivé finančné škrty podľa nich spôsobia čiastočnú likvidáciu druhého najstaršieho literárneho časopisu v Európe. Pandémia nesmie finančne zlikvidovať národné kultúrne dedičstvo

Šéfredaktor Slovenských pohľadov Bystrík Šikula, ako aj spisovatelia z redakčnej rady a prispievatelia tohto literárneho časopisu kritizujú Ministerstvo kultúry SR pre radikálne zníženie štátnej dotácie pre Maticu slovenskú až o 23 percent. Z mesačníka bude podľa nich dvojmesačník. Témou sa zaoberá web parlamentnelisty.sk.

„Rozhodnutie ministerstva kultúry sa nešetrne, hrubo a bezohľadne dotkne aj časopisu Slovenské pohľady. Úsporné opatrenia v Matici slovenskej spojené s hromadným prepúšťaním nás nútia prejsť na dvojmesačnú periodicitu, znížiť o polovicu tlačiarenské a distribučné náklady, autorské honoráre a rozpadávajúcu sa redakciu pristúpiť na nedôstojné podmienky súvisiace so záchranou časopisu,“ uvádza vo svojej výzve na záchranu Slovenských pohľadov šéfredaktor a spisovateľ Bystrík Šikula. Podporné stanoviská podľa neho zaslali do redakcie viaceré osobnosti súčasnej slovenskej literatúry.

Slovenské pohľady založil v roku 1846 Jozef Miloslav Hurban. V roku 1881 ho obnovili Svetozár Hurban Vajanský a Jozef Škultéty. V päťdesiatych rokoch minulého storočia ich komunistická moc odobrala Matici slovenskej, čo bolo súčasťou politickej degradácie a takzvaného boja proti buržoáznemu nacionalizmu. Slovenské pohľady sa vrátili do Matice slovenskej až v deväťdesiatych rokoch.

Vláda hovorí o daňových reformách, vyrovnaný rozpočet nedosiahneme, tvrdí Heger

„Sústavne sme ministerstvo kultúry upozorňovali na vážne dôsledky, ktoré Matici slovenskej spôsobí znížením štátnej, predovšetkým prevádzkovej dotácie. Jedným z najhorších dôsledkov tohto evidentne politického rozhodnutia je degradácia jedného z najuznávanejších literárnych časopisov v Európe. A to tesne pred 175. výročím založenia a 140. výročím obnovenia Slovenských pohľadov, ktoré si pripomenieme v roku 2021,“ upozornil predseda Matice slovenskej Marián Gešper.

„Matica slovenská sa nebránila desaťpercentnému plošnému šetreniu, keďže chápeme aktuálnu zložitú situáciu. Mali sme pripravený plán záchrany po reštrikciách v dotácii o 174-tisíc eur. Avšak zníženie o 400-tisíc eur z 1,744-milióna eur na 1,344-milióna eur je absolútne neúnosné. Žiadna pandémia nemôže byť dôvodom na úmyselnú likvidáciu nášho národného kultúrneho dedičstva, ktoré nám závidia aj v zahraničí,“ dodal Gešper.

Parlament schválil rozpočet na budúci rok

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info