HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na Orave a v Tatranskej Javorine padlo asi šesťtisíc stromov

ilustr foto: tasr

Silný vietor, ktorý zasiahol najmä Oravu a oblasť Tatranskej Javoriny, vyvrátil a polámal takmer 6000 stromov, čo predstavuje zhruba 4450 kubických metrov drevnej hmoty. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová. 

„Najviac práce s odstraňovaním vetrovej kalamity mali lesníci v oravskej časti Tatranského národného parku, kde vietor poškodil odhadom 2400 kubických metrov drevnej hmoty. Zasiahnutý bol predovšetkým ochranný obvod Habovka, kde zaevidovali 1400 kubických metrov vetrovej kalamity, zvyšok pripadol na ochranný obvod Zverovka,“ uviedla podľa portálu parlamentnelisty.sk Petránová.

Podľa jej slov škody hlásili aj z oblasti Tatranskej Javoriny, kde prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2050 kubických metrov drevnej hmoty. Na ostatnom území v správe Štátnych lesov TANAP-u bola situácia pomerne pokojná, jednotlivé ochranné obvody zaevidovali len ojedinele spadnuté stromy.

Vypovedanie zmlúv podnikom Lesy SR ohrozuje podľa odbornej platformy fungovanie sektora

Ako ďalej vysvetlila Petránová, škody na budovách, turistickej infraštruktúre a ďalších zariadeniach, ktoré sú majetkom štátu, odhadli Štátne lesy TANAP-u na 5700 eur. Poškodené prístrešky či smerovníky postupne opravujú, prípadne vymieňajú za nové.

„Všetky turistické chodníky, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera, sú momentálne otvorené, ak by sa situácia zmenila, Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského národného parku o prípadných obmedzeniach upovedomia verejnosť prostredníctvom svojej webstránky či facebookového profilu,“ dodala Petránová.

Vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska by mohla vláda schváliť už v septembri, tvrdí Budaj

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info