HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

OSN varuje: Miliarda ľudí môže skončiť v extrémnej chudobe

chudoba
Ilustračný obrázok / pixabay
OSN varuje, že ďalších 207 miliónov ľudí by sa mohlo dostať do extrémnej chudoby z dôvodu závažného dlhodobého dopadu pandémie koronavírusu, ktorý by ich celkový počet zvýšil do roku 2030 na viac ako jednu miliardu, informuje portál RT.

Podľa novej štúdie z Rozvojového programu OSN (UNDP), ktorá bola zverejnená tento týždeň, by scenár „vysokého poškodenia“ znamenal zdĺhavé zotavovanie sa z pandémie. Správa predpokladá, že 80 percent ekonomickej krízy vyvolanej pandémiou bude pretrvávať viac ako desať rokov, čo zastaví trajektóriu predpandemického rastu.

Scenár „základnej čiary Covid“ založený na súčasnej miere úmrtnosti a najnovších prognózach rastu Medzinárodného menového fondu by viedol k tomu, že do roku 2030 bude v extrémnej chudobe žiť o 44 miliónov ľudí viac v porovnaní s vývojovou trajektóriou pred pandémiou.

Rakúsko: Záujem o hromadné testovanie zaostáva za očakávaniami

„Ako zdôrazňuje tento nový výskum v oblasti chudoby, pandémia Covid-19 je bodom zlomu a možnosti, ktoré teraz vodcovia vedú, by sa mohli uberať veľmi odlišnými smermi,“ uviedol administrátor UNDP Achim Steiner. „Máme príležitosť investovať do desaťročia opatrení, ktoré nielen pomôžu ľuďom zotaviť sa z Covid-19, ale ktoré znovu nastavia vývojovú cestu ľudí a planéty smerom k spravodlivejšej, odolnejšej a ekologickejšej budúcnosti.“

Správa naznačila, že cielené investície by mohli zabrániť nárastu extrémnej chudoby, pomôcť 146 miliónov z jej zovretia, a dokonca prekročiť vývojovú trajektóriu, na ktorej sa svet nachádzal pred pandémiou.

Čína zapína „umelé slnko“ na jadrový pohon

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info