fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trestné stíhanie novinárov agentúry Sputnik v Lotyšsku porušuje „základy demokratickej spoločnosti“, tvrdí Kremeľ

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Moskva uviedla, že trestné stíhanie začaté proti novinárom pracujúcich v tlačovej agentúre Sputnik v Lotyšsku sú v rozpore so slobodou prejavu a sú „úplne neprijateľné“, informuje portál RT.

Mediálne oddelenie ruského ministerstva zahraničia označilo žaloby proti zamestnancom agentúry Sputnik v Lotyšsku a ďalším rusky hovoriacim novinárom za „poburujúci príklad porušenia jadra základov demokratickej spoločnosti – slobody médií a slobody prejavu.“

Podľa vyhlásenia ministerstva sú obvinenia, že novinári pracujúci pre Sputnik porušili sankcie Európskej únie, „úplne neprijateľné“.

Ministerstvo prisľúbilo, že bude riešiť túto otázku aj v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Šéf OSN chce globálnym resetom predísť klimatickej apokalypse

Lotyšské médiá vo štvrtok informovali, že polícia prehľadala domovy niekoľkých novinárov pracujúcich na ruskom spravodajskom webe Baltnews, ktorý je súčasťou rovnakej skupiny ako Sputnik. Novinár Andrejs Starikovs uviedol, že boli prehľadané domy najmenej šiestich zamestnancov.

Miestny aktivista Aleskandr Gaponenko uviedol, že dvaja novinári boli zadržaní a neskôr po vypočutí voli prepustení. Jeden z prepustených novinárov Andrej Jakovlev na sociálnej sieti napísal, že ho policajti vyšetrovali osem hodín a zaistili všetky jeho elektronické prístroje.

Úradníci v Lotyšsku, ako aj v susednej Litve a Estónsku často obviňujú ruské médiá, že sú „propagandistickými“ zbraňami Ruska.

Farage: Francúzsko-britská dohoda o migrantoch je nanič

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info