HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Dlh štátu dosiahol neústavný stav, zákon stanovuje jasný postup

Eduard Heger. Veštica presne vie, dokedy vydrží jeho vláda. / Fotokoláž (via TASR)

V dôsledku boja s koronakrízou dlh SR prekročil 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Slovensko môže v tejto “dlhovej hore” zotrvať len krátko, pretože pre malú ekonomiku, akou je tá slovenská, je takáto výška dlhu pásmom veľkého rizika.

Povedal to v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok minister financií Eduard Heger (OĽANO). „Hneď, ako to okolnosti dovolia, musíme z tejto dlhovej hory zostúpiť nižšie do bezpečia,” podotkol Heger. O jeho výrokoch v rozprave informoval portál parlamentnelisty.sk.

Dôvodom, prečo má Slovensko taký defecit v rozpočte, bude dofinancovávanie nemocníc, tvrdí Heger

Poznámka redakcie Hlavný denník:

Zákon na Slovensku, ale aj v iných krajinách, určuje akú hranicu pomeru medzi dlhom krajiny a výškou hrubého domáceho produktu, nesmie presahovať. Slovenský zákon bol prijatý ústavnou väčšinou. Základná hranica tohto pomeru je 50 percent. Hrubý domáci produkt (HDP) je súčtom hodnoty výrokov a služieb vyrobených za jeden rok v určitej krajine. Cieľom ústavného zákona je pomocou sankčných a  mechanizmov korekcie rozpočtu zamedziť nárastu dlhu Slovenska na kritické úrovne.
​​​​​​​
Podľa slovenského zákona, vláda má obmedzenia vo výdavkoch v prípade, ak dlh presiahne 50 percent. Ak vláda hospodári tak, že dlh stúpne a nachádza sa medzi 50 a 53 percentami HDP, ocitne sa v prvom sankčnom pásme. Podľa zákona to znamená, že ministerstvo financií musí parlamentu písomne zdôvodniť, prečo je dlh vyšší a aké opatrenia plánuje na jeho zníženie. Pri druhom sankčnom pásme sa ministrom zmrazia platy. V treťom prichádza na rad zmrazenie rozpočtových výdavkov. Ak sa dlh nachádza medzi 57 až 60 percentami HDP, vláda musí predložiť vyrovnaný rozpočet. A napokon, pri dlhu vyššom ako 60 percent výkonu ekonomiky sa v parlamente hlasuje o vyslovení dôvery vláde.

Z perexu článku vyplýva, odvolajúc sa na výrok ministra financií v parlamente, že k prekročeniu dlhu HDP 60 percent na Slovensku už došlo.

Vláda hovorí o daňových reformách, vyrovnaný rozpočet nedosiahneme, tvrdí Heger

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info