HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

ISIS zaútočil na irackú ropnú rafinériu

Rafinéria Bajdži, Irak
Rafinéria Bajdži, Irak/Reuters
Islamský štát (IS, predtým ISIS) sa prihlásil k zodpovednosti za raketový útok na ropnú rafinériu na severe Iraku. Rafinériu prvý raz IS vyradil z činnosti počas irackej kampane kalifátu pred siedmimi rokmi, informuje portál RT.

V nedeľu popoludní zasiahli ropnú rafinériu Siniya dve rakety. Útok bol vedený na skladisko paliva a spôsobil požiar. Za útok prevzal zodpovednosť Islamský štát. Neboli hlásené žiadne obete, ale požiar spôsobil zastavenie ťažby.

Výroba bola v Siniji obnovená v roku 2017 po tom, čo zariadenie poškodili ozbrojenci IS pri expanzii do veľkej časti Iraku a Sýrie po roku 2013. Malá rafinéria Siniya produkovala produkciu 20 tisíc barelov denne, čo je zlomok z 310 000 barelov vyťažených neďalekou rafinériou Baidži, najväčšou v Iraku. Baidži. Tú v roku 2015 taktiež zničili a vyplienili ozbrojenci IS.

Stíhací bombardér s kuchynkou a pisoárom, to je nový SU – 34 (video)

I keď iracké bezpečnostné sily dobyli obidve zariadenia, IS sa sporadicky pokúšala obe rafinérie poškodiť. Výbuch bomby v roku 2018 zabil jedného pracovníka Siniya a ďalších 11 zranil. Bojovníci IS v tom istom roku zabili v Baidži troch bojovníkov milícií podporovaných vládou. Odvtedy medzi militantmi z IS a provládnymi silami v dedinách okolo rafinérií prepuklo niekoľko ozbrojených stretov.

Expanziu IS zastavili iracká a sýrska vláda, ako aj ruská armáda, kurdskí bojovníci, milície podporované Iránom a kampaň USA. Aj keď skupina stratila všetky svoje územia a je – slovami prezidenta USA Donalda Trumpa – „stopercentne vyhladená“, jej stúpenci pokračujú na Blízkom východe v pravidelných bombových útokoch. Pri útokoch neďaleko Baidži začiatkom tohto mesiaca zabila najmenej šesť irackých policajtov a štyroch civilistov.

Ruský diplomat predpokladá, že USA by mohli po vražde Iránskeho vedca zaútočiť na Blízkom východe

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info