fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarský kultúrny komisár označil Európu za „plynovú komoru Georga Sorosa“

Americký miliardár George Soros ako upír na billboarde v budapeštianskom metre / Human Rights Watch / Lydia Gall
Szilárd Demeter, ministerský komisár a šéf Literárneho múzea Petofi v Budapešti, pomocou vysoko provokatívneho jazyka opísal maďarsko-amerického finančníka Georga Sorosa a jeho údajný vplyv na politiku EÚ, informuje portál RT.

„Európa je plynovou komorou Georga Sorosa,“ napísal vládny kultúrny komisár. „Jedovatý plyn prúdi z kapsuly multikultúrnej otvorenej spoločnosti, ktorá je pre európsky spôsob života smrteľná.“ Ďalej charakterizoval Sorosa ako „liberálneho Fuhrera“ a trval na tom, že podnikateľova „liberálno-árijská armáda ho zbožšťuje viac ako Hitlera“.

Tento článok bol napísaný ako pokarhanie rastúcej nevraživosti Bruselu voči Poľsku a Maďarsku kvôli údajnému porušovaniu právnych noriem a ľudských práv v rámci bloku. Podľa Demetera sú Maďari a Poliaci „novými Židmi“ Európy.

Slováci môžu Čechom závidieť: Otvárajú reštaurácie aj fitká, na akciách ich môže byť viac!

Obe krajiny pristúpili k blokovaniu rozpočtu Európskej únie, ktorý by mohol zadržať prostriedky na pomoc národom obvineným z nedodržiavania demokratických štandardov. Varšava a Budapešť odsúdili toto ustanovenie ako hon na čarodejnice zamerané na ich sociálne konzervatívne vlády.

Zatiaľ čo maďarská vláda sa otvorene vyjadrovala o svojom odmietnutí Sorosa a jeho fundovanej obhajobe liberálnych káuz vrátane kontroverznej politiky migrantov EÚ, ktorá vedie k imigračnej kríze, zdá sa, že Demeterov článok pre mnohých prekročil červenú čiaru.

Biden si zlomil nohu. Hral sa so psom

Článok vyvolal pobúrenie zo strany Zjednotenej maďarskej židovskej kongregácie, ktorá označila tento článok za „nevkusný“ a „neodpustiteľný“. Podobné pobúrenie vyjadrilo aj izraelské veľvyslanectvo v Budapešti. „Nie je možné spájať najhorší zločin v histórii ľudstva alebo jeho páchateľov s akoukoľvek súčasnou debatou, bez ohľadu na to, ako je to nevyhnutné,“ napísala izraelská diplomatická misia v tweete.

Soros, sám Žid, vyrastal v Maďarsku a prežil holokaust. Niektorí však tvrdili, že pobúrenie nad Demeterovými metaforami bolo na mieste. „Demokratickí politici to o Trumpovi hovoria každý deň,“ uviedol jeden z pozorovateľov Twitteru o zúrivosti nad porovnaniami s Hitlerom.

Premiér Viktor Orbán už roky bojuje so Sorosom, pričom jeho vláda uzákonila legislatívu, ktorá vytlačila z krajiny univerzitu a charitu financovanú miliardárom.

„Po ére dinosaurov prišla éra potkanov“, hovorí Jegor Ligačev, storočný bývalý člen politbyra ZSSR

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info