HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

OBSE: štvrtina trestných činov z nenávisti v minulom roku namierená proti Židom

Ultraortodoxní Židia podpaľujú smetný kôš / Screenshot YouTube @ruptly
Útoky proti Židom predstavovali zhruba 25 percent z trestných činov z nenávisti, ktoré vlani v Európe sledovala  OBSE v oblasti ľudských práv, konštatuje portál RT.

Nové údaje zhromaždil vo výročnej správe Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODHIR) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zo 6 694 prípadov nenávisti zaznamenaných v minulom roku v Európe a Strednej Ázii bolo 1 704 antisemitských. Toto bola kategória s druhým najväčším počtom prípadov po 3 033 prípadoch uvedených v všeobecnejšej kategórii „rasizmus a xenofóbia“.

Treťou najväčšou skupinou bola zaujatosť na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity (1 278 prípadov), nasledovaná zaujatosťou voči kresťanom (577) a moslimom (511). Údaje boli zhromaždené pomocou správ z 39 krajín agentúrou OSN pre utečencov, Medzinárodnej organizácie pre migráciu a misií OBSE.

Rumuni hodnotia postsovietsky vývoj. Je to smutné čítanie

Úrady v krajinách ako Francúzsko a Nemecko bijú na poplach pred prudkým nárastom antisemitských činov v posledných rokoch. Znepokojujúci trend sa často pripisoval prudkému nárastu popularity rôznych krajne pravicových a neonacistických skupín.

Špeciálny spravodajca OSN pre slobodu náboženského vyznania alebo viery Ahmed Šahíd na jar varoval pred náboženskými vodcami a politikmi, ktorí zneužívajú pandémiu Covid-19 na „šírenie nenávisti voči Židom a iným menšinám. Je nevyhnutné, aby občianske aj náboženské organizácie  signalizovali politiku nulovej tolerancie voči antisemitizmu online aj offline,“ uviedol Šahíd.

Turecko vymeralo 79 doživotných trestov bývalej vojenskej elite

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info