Testovanie nebude. Nemáme vraj testy. Ale kde sú?
26 | 11 | 2020 I Imrich Kovačič

Matovič odvolal testovanie na Mikuláša z dôvodu nedostatku testov. Hlina tvrdí, že by sme mali mať k dispozícii ešte viac ako 7 miliónov testov. Ak ich nemáme, tak kde sú?


Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne
Dobrovoľne povinné testovanie sa na Mikuláša nezačne (asi)
Dôvodom sú podľa Matoviča chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Čítať ďalej
26 | 11 | 2020 | Ivan Brožík
. Ako uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO), dôvodom sú chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Bývalý poslanec a predseda KDH Alojz Hlina však tvrdí, že podľa výpočtov by sme mali mať k dispozícii ešte viac ako 7 miliónov testov.

„Ak sme mali na Mikuláša urobiť ‚tretie SNP‘ a otestovať Slovákov v tom istom rozsahu ako v prvom celoplošnom testovaní, tak potrebujeme mať cca 3 625 000 testov, lebo toľko bolo testovaných v prvom kole. Ak tam dáme aj určitú rezervu, môžeme povedať, že potrebujeme cca 4 mil. testov. ️Keď som si pozrel nákupné zmluvy testov, dodacie podmienky a predpokladanú spotrebu testov doteraz, tak mi to vychádza, že testy na Slovensku sú, resp. mali by byť,“ tvrdí Hlina v statuse s tým, že k dispozícii by malo byť teraz na Slovensku cca 7.6 mil. Ag testov.

Bukovský odporúča odmietnuť a ignorovať ďalšie testovanie. Pokiaľ Matovič nevysvetlí prvé
Ako vlastne dopadlo predošlé testovanie? Koľko to skutočne stálo? Aké nové informácie sme sa dozvedeli a aký to malo reálny vplyv na opatrenia v našej krajine? Aký to vlastne malo pri všetkých nedostatkoch antigénového testovania zmysel? Pýta sa... Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | Petra Demková


Hlina sa pozrel bližšie na nákupy testov a dohľadal, že počas prvého nákupu sa zaobstaralo 500 000 ks v hodnote 2 915 000 Eur, s termínom dodania 14 dní od účinnosti zmluvy. Počas druhého nákupu bolo zaobstaraných 1 000 000 ks za 4 290 000 Eur, s termínom dodania do 30.10. Počas tretieho nákupu sme získali 2 000 000 ks a počas štvrtého 10 000 000 ks testov.Slovensko teda nakúpilo za 60.5 mil. Eur 13.5 miliónov testov. Všetky nakúpené testy by mali byť podľa zmlúv už dodané.
Ak testy nemáme, kde sú?

Ak sa pozrieme na oficiálne zverejnené informácie, tak sme doteraz podľa Hlinu minuli spolu cca 6.4 mil. testov – Pilotné testovanie (Orava, Bardejov): 140 000 otestovaných. Celoplošné testovania: 3 625 000 otestovaných. Druhé kolo: 2 044 000 otestovaných. Posledné kolo: 68 000 otestovaných Spolu: 5 877 000 otestovaných.

„Na vládnej stránke corona.gov.sk je uvedené, že ku včerajšiemu dňu bolo vykonaných ďalších  521 000 Ag testov. Predpokladám, že je to testovanie okrem tých veľkých testovaní. Spolu je to teda cca 6.4 mil. testov,“ dodáva Hlina.

Považovala by som za správne, ak by bolo testovanie dobrovoľné
Ak by sa malo realizovať celoplošné testovanie, prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za správne, aby bolo dobrovoľné. Hlava štátu to uviedla v utorkovom vyjadrení. Čítať ďalej
24 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR


„Ak sme minuli 6.4 mil. testov z 13.5 mil. testov, tak Slovensko by malo mať k dispozícii ešte 7.1 milióna testov. Takže niečo tu nesedí. Ak Matovič chcel urobiť celoplošné testovanie na Mikuláša, problémom by určite nemal byť nedostatok testov. Testy podľa papierov máme, resp. mali by sme mať. Ak ich nemáme, tak kde sú?“ Pýta sa bývalý predseda KDH.

Dodáva, že alternatívne je možné, že testy na skladoch reálne sú, len si Matovič nechce priznať prehru, tak to, že celoplošné testovanie mu neprešlo, chce zvaliť na niekoho iného.

S otázkou, koľko testov máme v súčasnosti na Slovensku k dispozícii a či sú výpočty Hlinu správne, sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva. O stanovisku vás budeme informovať.
Raši: Premiér Matovič sa bojí referenda

K téme zrušeného testovania sa vo štvrtok na tlačovom brífingu strany Hlas-SD vyjadril aj bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Odmietol výhovorku premiéra Igora Matoviča, že celoplošné testovanie sa neuskutoční kvôli tomu, že minister hospodárstva Richard Sulík nestihol na čas zabezpečiť nákup ďalšej várky antigénových testov.

Matovič národu: Vyberte si, buď opäť celoplošné testovanie, alebo lockdown
Tak, a máme to tu zase. Premiér je presvedčený, že na pokojné Vianoce je treba opäť Slovensko celoplošne otestovať, Stať by sa tak malo o dva týždne a ľudia znovu dostanú na „dobrovoľný“ výber – test alebo zostanete doma. Čítať ďalej
23 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Uviedol, že Hlas-SD ešte pred odmietavým vyjadrením konzília odborníkov požadoval zrušenie celoplošného testovania. „Premiér Matovič ale povedal, že testovanie nebude robiť pretože opäť zlyhal Sulík. V tomto štáte v princípe zlyháva Sulík stále… Ale nie je to pravda. Povedal, že nemôžeme testovať preto, lebo Sulík nenakúpil testy. Keď vieme, že bolo nakúpených 13 miliónov antigénových testov, z ktorých 3,5 milióna bolo použitých v prvom testovaní, 2 milióny v druhom testovaní a pol milióna v treťom kole, tak dochádzame k sume nejakých 6 miliónov testov.“

Podľa Rašiho by preto mal mať štát k dispozícii ešte asi niekoľko miliónov testov a „celoplošné antigénové testovanie by urobiť mohol“.

„Skutočný dôvod, prečo premiér testovanie zrušil je ten, že sa bojí, že pri testovaní by sme urobili referendum a možno za jeden deň by ho podporilo viac ako 350-tisíc ľudí, kde by občania vyslovili jasnú nedôveru a jasnú stopku vláde.“

Nechceli ste sa testovať? Zaklopú vám pri dverách, uvažuje Naď
Realizácia a prípadná forma plošného testovania na COVID-19 je predmetom diskusie a témou pre ústredný krízový štáb, v hre je viacero možností. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď. Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | tasr