Škóti schválil zákon o bezplatnom poskytovaní menštruačných potrieb
25 | 11 | 2020 I tasr

Škótsko v utorok odhlasovalo bezplatný a univerzálny prístup k menštruačným potrebám, ako sú vložky či tampóny, čím sa stalo vôbec prvou krajinou na svete, ktorá pristúpila k takémuto rozhodnutiu, uviedla tlačová agentúra AFP.


Škótsky parlament jednohlasne schválil zákon o menštruačných potrebách, vďaka ktorému budú tieto pomôcky bezplatne sprístupnené vo verejných budovách.

"Škótsko nebude poslednou krajinou, kde sa menštruačná chudoba stane históriou, ale má šancu byť prvou takouto krajinou," uviedla Monica Lennonová, poslankyňa, ktorá návrh zákona predložila.

Menštruačné potreby sú momentálne v Škótsku bezplatne sprístupnené pre žiačky a študentky, ale úlohou ministrov bude vypracovať celoštátny plán, ktorý zabezpečí bezplatný prístup k týmto potrebám pre všetkých, ktorí ich budú potrebovať.

Archeológ objavil v Nazarete dom, kde Ježiš Kristus údajne prežil svoje detstvo (VIDEO)
Významný britský archeológ predložil presvedčivé dôkazy, že zachovaný starobylý dom v Nazarete bol domovom Ježiša Krista, informuje portál RT. Čítať ďalej
24 | 11 | 2020 | Marek Molnár


Základné školy, stredné školy a univerzity musia taktiež bezplatne sprístupniť tieto hygienické pomôcky na svojich toaletách.

Lennonová dodala, že zatiaľ čo ide o prvú takúto legislatívu svojho druhu na svete, školy by tiež mali žiakov v tomto smere poučiť a dať bodku za stigmatizáciou menštruácie.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová tento návrh uvítala. "Som hrdá, že som mohla hlasovať za takýto prevratný návrh, vďaka ktorému sa Škótsko stane prvou krajinou na svete, ktorá poskytne bezplatné menštruačné potreby všetkým, ktorí ich potrebujú," uviedla na sociálnej sieti Twitter.

Menštruačná chudoba, teda neschopnosť pokryť základné hygienické potreby na mesačnej báze, sa počas koronavírusovej pandémie prehĺbila, pripomenul britský denník The Guardian.

Došiel alkohol, vypili dezinfekciu. Z 9 ľudí na večierku prežili len dvaja, sú v kritickom stave
K incidentu došlo v ruskom meste Tomtor po tom, ako na večierku došiel alkohol, v dôsledku čoho 9 ľudí vypilo dezinfekciu. Po smrti prvých troch osôb bolo zvyšných šesť prevezených do nemocnice, kde zomreli ďalší štyria ľudia. Dvaja sú stále v... Čítať ďalej
23 | 11 | 2020 | Timotej Dudka