HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Lekárom a sestrám opäť došla trpezlivosť: Žiadajú dofinancovanie zdravotníctva

Slovensko má zúfalo málo zdravotných sestier aj zdravotníkov. Ilustračný obrázok © Shutterstock

A je to tu zase. Tak ako sa pred niekoľkými rokmi za vlády Roberta Fica postavili do jedného šíku nespokojní lekári a zdravotné sestry, tak stoja pri sebe nespokojní zdravotníci teraz opäť. Nepáči sa im, koľko financií ide do už aj tak podvyživeného zdravotníctva, ktoré v súčasnej zložitej pandemickej situácii doslova krváca. Píše portál 1.pluska.sk

Už niekoľko týždňov je síce Slovensko v núdzovom stave, no  zdravotníctvo je v núdzi, tej finančnej, už niekoľko rokov. Navyše s peniazmi, ktoré mu plánuje štát vyčleniť zo svojho rozpočtu na budúci rok, sa prepadne ešte do väčšej krízy. Na túto nelichotivú situáciu upozornili zástupcovia siedmich zdravotníckych asociácií s tým, že ak kompetentní nič neurobia, doplatia na to všetci pacienti, píše portál 1.pluska.sk.

Poddimenzovaný rozpočet nezabezpečí kvalitnú starostlivosť
Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Foto: TASR

Štátny rozpočet, ktorý idú schvaľovať poslanci na aktuálnej schôdzi Národnej rady, je podľa lekár nedostatočný nielen pre nich, ale aj pre sestry, nemocnice, dopravné zdravotné služby a v neposlednom rade aj pre pacientov. Na túto nie lichotivú skutočnosť upozornili zástupcovia siedmich zdravotníckych a pacientskych asociácií včera priamo pred budovou parlamentu. „Ide o podfinancovaný rozpočet, ktorý nebude schopný zabezpečiť systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov do zahraničia a určite nezabezpečí nielen zvyšovanie, ale ani udržanie si kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých,“ vyhlásil za všetky združenia šéf Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.

Problém je v tom, že rozpočet pre zdravotníctvo podľa prítomných zástupcov vôbec nezohľadňuje nárast nezamestnaných, ľudí na PN-kách a OČR-kách, ktorí sa pre pandémiu stali poistencami štátu. Nemocnice a ambulancia majú na druhej zvýšené výdavky nielen v súvislosti s nákupmi ochranných pomôcok, ale aj zabezpečením prísnejších hygienických štandardov či každoročným rastom miezd lekárov. Zástupcovia tiež pripomínajú, že minister zdravotníctva Marek Krajčí si na nich od nástupu do funkcie nenašiel čas. „Nie je predsa normálne, aby sme sa s ministrom zdravotníctva nedokázali stretnúť za osem mesiacov od nástupu tejto vlády,“ dodal sklamaný Kollár.

Väčšina Slovákov si myslí, že zdravotníctvo je nedostatočne financované a nefunguje dobre

Ak nebudú peniaze, zdravotná starostlivosť bude obmedzovaná
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Zdroj: aslsr.sk

Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth pripustil, že v prípade nedofinancovania by mohlo dôjsť k situácii, že pacient si bude musieť zaplatiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti zo svojho. „Pokiaľ nebude krytá zdravotná starostlivosť, bude obmedzovaná,“ varoval Šóth. Zdravotníctvo by sa podľa už spomínaných zástupcov dokázalo pozviechať, ak by štát navýšil platby za svojich poistencov minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo predstavuje približne 54,6 eura na jednu osobu. Hoci je to stále takmer o 11 eur menej ako v susednom Česku, táto zmena by do zdravotníctva priniesla približne 450 miliónov eur.

„Ak chceme zabrániť zbytočným úmrtiam a utrpeniu pacientov, ktorí čakajú s bolesťami pol roka doma na operácie, tak žiadame o dofinancovanie zdravotníctva. Ak sme našli 200 miliónov na plošné testovanie, ktorým sme tiež chránili zdravie občanov, tak verím, že nájdeme aj 450 miliónov na to, aby nám systém neskolaboval,“ pridala sa prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Minister Marek Krajčí na to zareagoval, že do zdravotníctva môže ísť len toľko, koľko zvládne ekonomika a aj napriek zložitej situácii štát podľa neho navýši svoj príspevok za poistencov štátu v budúcom roku o 300 miliónov eur, uvádza v závere portál 1.pluska.sk.

Všetci zdravotníci na Slovensku dostanú dostatok financií, tvrdí šéf rezortu

Kto vyzýva ministra?

Asociácia na ochranu práv pacienta

Slovenská lekárska komora

Asociácia súkromných poskytovateľov

Zväz ambulantných poskytovateľov

Asociácia dopravnej zdravotnej služby

Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení Asociácia nemocníc Slovenska

Čo od ministra žiadajú?
  • navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov
  • urýchlené stretnutie s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím
  • obracajú sa na poslancov NRSR o podporu a hlasovanie pri štátnom rozpočte za ich návrhy

Z pohľadu lekárov je zdravotníctvo pre túto vládu nič iné, len výsmech

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info