Je bezpečné vziať si novú vakcínu na Covid? (Malcolm Kendrick)
25 | 11 | 2020 I Diana Zaťková

Komentár Malcolma Kendricka (RT)Typ vakcíny vyvíjanej proti vírusu Covid-19 sa nikdy predtým - okrem eboly - nepoužíval. Pokusy boli mimoriadne rýchle a zahŕňali testovanie iba malého počtu dobrovoľníkov. Čo by sa mohlo pokaziť? Kladie si otázku britský lekár Malcolm Kendrick.
"Odkedy vyšli prvé pozitívne výsledky vakcín, veľa ľudí sa ma pýta, či si myslím, že by ich mal brať každý. Z nejakého dôvodu veľa ľudí dôveruje môjmu úsudku o takýchto veciach," zamýšľa sa Kendrick a pokračuje:

Všimol som si, že Daily Mail nedávno uskutočnil prieskum, v ktorom sa ukázalo, že tri štvrtiny Britov by súhlasilo s podaním vakcíny - hoci 40 percent si prialo, aby si ju najskôr zobrali politici, aby dokázali, že je to bezpečné. Úprimne povedané, je mi ľúto akejkoľvek vakcíny vpichnutej určitým politikom, pretože si nie som istý, či by prežila.

Má vôbec väčšina čitateľov Daily Mail právo byť tak nadšená očkovaním? Musím priznať, že tento článok píšem opatrne, pretože som si plne vedomý toho, že sebemenší náznak kritiky vakcíny, akejkoľvek vakcíny, je riskantný.

Bolo by dobré, aby sme sa už dohodli na návrate detí do škôl, tvrdí Gröhling
Bolo by veľmi dobré, aby sme sa už nejakým spôsobom dohodli na návrate detí do škôl. Uviedol to v stredu pred rokovaním vlády minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | tasr


V okamihu, keď niekto povie „vakcína“, jedinou prijateľnou reakciou je vyskočiť na rovné nohy a dať sa do pozoru pri spievaní Ódy na radosť. Nasledovalo by pätnásť minút nadšeného tlieskania. Ak tak neurobíte, znamená to, že ste vyradený a budete zastrelený za trestný čin premýšľania. Doubleplusgood, naozaj.

Prvá vec, ktorú tu chcem povedať, je, že typ vakcíny vyvíjaný proti Covid-19 nebol nikdy predtým použitý. Okrem eboly. Niektorí ľudia majú pocit, že by sa v skutočnosti nemali nazývať vakcínami, pretože sú úplne odlišné od všetkého, čo tu bolo predtým.

Doteraz očkovanie znamenalo injekčné podanie mŕtveho vírusu (alebo baktérií) alebo oslabeného vírusu, ktorý sa môže iba slabo replikovať alebo podobne. Akonáhle sa dostane do tela, imunitný systém spozoruje tento „mimozemský“ materiál a vytvorí proti nemu odpoveď, ktorú si, dúfajme, bude pamätať roky a roky.

Pozor, terasy môžu byť ohraničené len z troch strán, spresnili hygienici
Obmedzenia vlády v boji s koronavírusom sa týkali aj reštaurácií. Pre tie, ktoré mali aj terasy platili isté výnimky. Hygienici ale teraz pre ne vydali pravidlá nové. Ohraničené môžu byť len z troch strán. Informuje cas.sk. Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Keď sa nabudúce objaví nebezpečný vírus, telo použije imunitnú pamäť na to, aby vírus (alebo baktérie) vymazalo vysokou rýchlosťou a nedalo mu tak šancu na poškodenie. Vôbec prvá „vakcína“ fungovala pomocou vírusu kravských kiahní na imunizáciu proti kiahňam.

Bolo zistené, že dojičky, ktoré boli nakazené kravskými kiahňami, čo je u ľudí relatívne ľahké ochorenie, potom ovčie kiahne nedostali. Bol to Edward Jenner, ktorý sa pýtal ako alebo prečo sa to stalo. V roku 1796 prvýkrát infikoval ľudí, aby zistil, či budú chránení.

Jeho prvým dobrovoľníkom bol mladý chlapec, ktorého „imunizovali“ voskovaním kravských kiahní. Forma výskumu, ktorá by sa dnes radšej ani nezverejnila. Mladý chlapec našťastie prežil a narodilo sa očkovanie. Všetko odvtedy predstavuje variáciu na túto tému, kedy sa pomocou menej nebezpečnej „veci“ vytvorila ochrana pred škodlivou infekciou. Doteraz.

Plošné testovanie možno nebude. Krajčí rešpektuje konzílium, ktoré ho neodporúča
Vyjadrenie konzília odborníkov z oblasti epidemiológie a infektológie, ktoré neodporúča celoplošné testovanie, je potrebné zobrať do úvahy. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | tasr


Teraz máme vec, ktorá sa nazýva messengerová RNA vakcína (mRNA). RNA je v skutočnosti jediný reťazec DNA - dvojitá špirála, ktorá leží v našich bunkách a tvorí náš genetický kód. Mnoho vírusov je tvorených jedným vláknom RNA obklopených proteínovou sférou. Vstúpia do bunky, prevezmú replikačné systémy, urobia zo seba tisíce kópií a potom z bunky odídu. Niekedy bunku zabijú, niekedy vystupujú miernejšie. Covid19 (Sars-Cov2) je RNA vírus.

Vedci sa rozhodli namiesto pokusu o vytvorenie oslabeného vírusu, ktorý môže trvať roky, alebo jeho rozbitia na kúsky, použiť proti sebe RNA Sars-Cov2. Za týmto účelom izolovali časť RNA, ktorá kóduje hrot proteínu - čo je časť vírusu, ktorú vírus používa ako „kľúč“ na vstup do buniek.

Potom vypracovali spôsob, ako vložiť túto malú časť RNA, messenger RNA, do bunky, kde preberá časť mechanizmov replikácie proteínov, ktoré sa nachádzajú vo všetkých bunkách. Z mechanizmu urobia 3D tlačiareň, ktorá chrlí kópie bielkoviny s hrotmi.

Záhada prenosu nákazy - svet stále nevie kde a ako sa ľudia infikujú
COVID-19 sa šíri po celom svete už vyše roka a jeho sila stále akoby neutíchala. Skôr naopak, po prvej vlne udrela druhá azda ešte silnejšou intenzitou. Pritom svet stále neprišiel na to kde a ako sa ľudia infikujú novým... Čítať ďalej
25 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Tieto špičkové proteíny potom opúšťajú bunku. Imunitný systém ich stretne, rozpozná ich ako „mimozemšťanov“ a zaútočí. Pritom sa vytvárajú protilátky a imunitný pamäťový systém naštartuje činnosť. Ak sa neskôr do tela dostane vírus Sars-Cov2, imunitný systém vystrelí a zaútočí na spomenutý "hrotový" proteín. Dúfajme len, že zabije celý vírus. To sú všetko určite veľmi šikovné veci. Čo by sa, ako sa hovorí, mohlo pokaziť?

Prvá vec, ktorú treba povedať, je, že pri niečom takomto novom skutočne nevieme. Môže sa stať, že je to absolútne stopercentne bezpečné. Hovoria nám, že žiadna z mRNA sa nemôže dostať do jadra bunky, kde by sa mohla zabudovať do DNA. Dúfajme. Môže to spustiť imunitnú kaskádu? Dúfajme, že nie.

Viem, že vedci budú veľmi, veľmi pozorne skúmať nové bezpečnostné problémy, ktoré by sa mohli objaviť. Časové osi sú tu však veľmi krátke. Výroba bezpečných a účinných vakcín zvyčajne trvá mnoho rokov. Dnes sa to deje skutočne za niekoľko týždňov.

Moderna dodá do EÚ 160 miliónov vakcín proti Covid-19, Rusko rozbieha vlastnú produkciu
Americká biotechnologická firma Moderna sa stane šiestou spoločnosťou, ktorá dodá do EÚ vakcíny proti Covid-19. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že s farmaceutickým gigantom bola dosiahnutá dohoda o dodávke 160... Čítať ďalej
24 | 11 | 2020 | Marek Molnár


Okrem toho, budeme mať tiež veľmi málo informácií o takých veciach, ako je to, či vakcína skutočne redukuje závažné infekcie alebo smrť, ako to uviedol profesor Haseltine v nedávnom článku: „Tieto vakcínové protokoly nezdôrazňujú najdôležitejšie dôsledky COVID-19, o ktorých prevenciu sa ľudia najviac zaujímajú: celková infekcia, hospitalizácia a smrť.“ Profesor Haseltine tiež tvrdí, že všetky pokusy boli „navrhnuté tak, aby uspeli“.

Realita je taká, že sa rútime do neznáma. Existujú veľmi dobré dôvody pre tento zhon, ale odporúčam opatrnosť. Mali by vakcínu brať všetci? Pravdepodobne hlavne tí, u ktorých je najvyššie riziko vážnej infekcie a úmrtia. Tí, kde je potenciálny prínos vysoký. Pokiaľ ide o kohokoľvek zdravého, do šesťdesiatky by som počkal.

Malcolm Kendrick, lekár a autor, ktorý pracuje ako praktický lekár v National Health Service v Anglicku. Jeho kniha s názvom „Doktorské údaje - Ako vyriešiť lekárske rady od lekárskych nezmyslov“ tu.

Rúška nefungujú, potvrdili dánski vedci
Štúdia prestížneho centra Rigshospitale zistila minimálny rozdiel nákazlivosti na koronavírus pri nosení a nenosení rúška. Uviedla agentúra Tass.ru. Čítať ďalej
24 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič