Matovič pritvrdzuje: V decembri sa budeme testovať, alebo vyhlási lockdown
19 | 11 | 2020 I Michal Filek/tasr

Do Vianoc by sa malo uskutočniť ďalšie plošné testovanie, uviedol to predseda vlády Igor Matovič  po štvrtkovom rokovaní vlády. Bližšie informácie chce zverejniť v najbližšom čase. Podľa dennikn.sk budú v decembri až tri kolá, pričom to prvé vychádza už na 5. 12. Ako tvrdí, na vláde nebol proti žiaden minister.


Matovič tvrdí, že epidemiológovia aj ústredný krízový štáb vyhodnotili plošné testovanie ako dôležité, pretože dokázalo skresať počet pozitívnych ľudí, ktorí denne pribúdali. Zároveň tvrdí, že keď nechceme, aby bol opäť veľký nápor na nemocnice, tak sa musí realizovať plošné testovanie. "Musíme mať preto zabezpečené dostatočné množstvo antigénových testov," povedal premiér. Potvrdil, že plošné testovanie by sa malo uskutočniť podľa všetkého v decembrových termínoch.

Sulík má nakúpiť 16 miliónov testov. Zapojiť chce opozíciu aj mimovládky
Minister hospodárstva Richard Sulík má zabezpečiť obstaranie 16 miliónov antigénových testov. Potvrdil to po štvrtkovom rokovaní vlády. Návrh predložil premiér Igor Matovič. Sulík chce do tendra zapojiť opozíciu, aj tretí sektor. Čítať ďalej
19 | 11 | 2020 | Michal Filek/TASR


"Keď chceme zastaviť nárast epidémie, tak musíme opäť nabrať odvahu a urobiť plošné testovanie," vyhlásil Matovič. Podotkol, že to by sa realizovalo v podobnom duchu, ako to bolo teraz. Teda tak, že najskôr by sa testovalo vo všetkých regiónoch a v ďalšom kole by už išlo len o regióny, kde bude situácia horšia. V prípadnom treťom kole by išlo už len o oblasti, kde je situácia najhoršia po druhom kole testovania. O situácii by chcel premiér komunikovať s prezidentkou.

Podľa premiéra, keď budú vidieť, že ľudia sa nebudú chcieť zúčastniť na dobrovoľnom testovaní, tak v hre je aj lockdown v decembri, čo je "najhoršie riešenie pre slovenskú ekonomiku". Matovič tvrdí, že je zástancom plošného testovania. Zároveň dodal, že sa ide do zlého obdobia nielen epidemiologicky, rovnako nebude situácii priať ani počasie. Dodal, že plán komunitného testovania, ktorý navrhoval, sa neuskutočnil.

Denník N v tejto súvislosti napísal, že Vianočný advent bude zrejme v znamení ďalších plošných testovaní. Premiér Igor Matovič chce využiť tri decembrové víkendy pred Vianocami na testovanie. To by znamenalo, že začať by sa malo už o dva týždne – 5. decembra. Naznačoval, že prvé kolo by mohlo byť opäť plošné, ďalšie potom zamerané na menšie oblasti.

Radačovský žaluje Matoviča na Európskej komisii. Zneužíva núdzový stav, tvrdí
Europoslanec Miroslav Radačovský na svojej sociálnej sieti uviedol, že v poslednom čase podal viacero právnych sťažností a podnetov na relevantné inštitúcie Slovenska. Podľa jeho názoru, už na vnútroštátnej úrovni urobil všetko, čo bolo v jeho... Čítať ďalej
17 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič