HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mal by to vzdať a nebyť trápny, hodnotí Trumpa prezident Zeman

Miloš Zeman, Donald Trump / Facebook (@TavalineTisler), Pixabay / Fotokoláž (Redakcia HD)

Podľa českého prezidenta Miloša Zemana by mal bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump uznať porážku a nechať priestor v úrade Bidenovi. „Bolo by rozumnejšie to vzdať, nebyť trápny a umožniť novému prezidentovi ujať sa funkcie,“ povedal Zeman na adresu Trumpa, informuje portál iDnes.

Zemana prekvapilo, že víťazstvo Bidena vyhlásili médiá a nie komisia. „A nie, ako je to napríklad v kultivovanejšej krajine, to je v Českej republike, volebná komisia,“ uviedol.

„Avšak nech je volebná legislatíva akákoľvek, je tam možné urobiť určitý počet krokov, či už ide o prepočítanie hlasov tam, kde bol rozdiel minimálny, alebo obrátenie sa na súd. Sám sa domnievam, že by bolo ďaleko rozumnejšie to vzdať, nebyť trápny a umožniť novému prezidentovi, aby sa ujal svojej funkcie,“ povedal Zeman.

Zemanovi operovali zlomenú ruku. Zostáva v nemocnici a mení program

Český prezident rovnako ako väčšina zahraničných štátnikov zablahoželala Bidenovi k zvoleniu do čela Spojených štátov v sobotu 7. novembra po tom, čo jeho víťazstvo oznámili na základe prognóz získaných hlasov všetky hlavné médiá v USA.

Zeman v blahoprajnom liste uviedol, že americkí voliči vyjadrili vôľu k zmene a ocenili služby, ktoré občanom Spojených štátov Biden priniesol v minulosti. Veria v spoluprácu, nie ekonomickej reštrikcii USA voči Európe, s ktorými dlhodobo a hlboko nesúhlasí.

Aj ďalší českí politici od novej administratívy očakávajú utužovanie česko-amerických vzťahov a transatlantickej spolupráce.

Daniel Landa sa naštval na Miloša Zemana: Na hrad poslal ostrý odkaz, pridal sa aj Hrušínský

Zeman teraz uviedol, že je potrebné počkať minimálne pol roka s hodnotením toho, ako sa politika nového prezidenta a jeho vlády prejaví na vzťahoch s Českou republikou. „Nie vždy to, čo hovoríte pred voľbami, je totožné s tým, čo hovoríte a robíte po voľbách,“ dodal český prezident.

Republikánsky prezident domu Donald Trump stále odmieta uznať porážku v nedávnych voľbách a víťazstvo svojho demokratického súpera Joea Bidena. Argumentuje to údajnými volebnými podvodmi, proti ktorými sa chce brániť prepočítavaním hlasov v niektorých štátoch či spochybnením výsledkov na súdoch.

V Británii to vrie, verejnosť aj mnohí zdravotníci sú proti rúškam aj očkovaniu

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info