HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Egypte objavili obrovské množstvo sarkofágov a pozlátených sôch (VIDEO)

Na snímke egyptskí archeológovia stoja pri múmii v novej hrobke. Ilustračné FOTO TASR /AP

Egyptskí úradníci ohlásili mimoriadny počet čerstvých objavov, medzi ktoré patrí najmenej 100 rakiev a 40 pozlátených sôch pochádzajúcich z dávnych čias, informuje portál RT.

Vzácne artefakty boli objavené v rozľahlej sakkarskej nekropole južne od Káhiry, ktorá slúži ako cintorín pre staroegyptské hlavné mesto Memphis.

V sobotu v Sakkáre boli vystavené rôzne sarkofágy a sochy. Na tlačovej konferencii oznamujúcej nálezy minister cestovného ruchu a starožitností Khaled el-Anany odhalil, že tieto položky sú staršie ako 2 500 rokov, pričom pochádzajú z dynastie Ptolemaiovcov a neskoršieho obdobia.

Ptolemaiovci vládli Egyptu asi 300 rokov, približne od roku 320 pred naším letopočtom do približne 30 rokov pred naším letopočtom.

 

Ako na videu môžete vidieť, archeológovia otvorili rakvu a odhalili zachovalú múmiu zabalenú v látke. Múmiu tiež röntgenovali, aby zistili, či sa telo správne zachovalo.

Predmety budú rozmiestnené do najmenej troch múzeí, vrátane Veľkého egyptského múzea, ktoré Egypt buduje v blízkosti pyramíd v Gíze.

El-Anany uviedol, že ďalší objav v Sakkáre bude oznámený neskôr v tomto roku.

Sobotňajšie oznámenie je posledným zo série archeologických nálezov v Egypte. Súčasťou lokality Sakkára je viac ako tucet pyramíd, starodávne kláštory a pohrebiská starých zvierat. Ruiny sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

„Už sa začal krvavý masaker“: USA čelia dvojitej recesii, tvrdí skúsený ekonóm

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info