fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Nezvyčajná a mimoriadna hrozba“: Trump vykázal čínske „vojenské spoločnosti“ z amerického trhu s cennými papiermi

Na snímke americký prezident Donald Trump počas prejavu na 74. valnom zhromaždení OSN v New Yorku 24. septembra 2019. / TASR (AP)

Americký prezident Donald Trump vydal výkonný príkaz zakazujúci „komunistickým čínskym vojenským spoločnostiam“ akýkoľvek druh obchodovania s americkými cennými papiermi, pričom uviedol, že Peking ich využíval na financovanie svojej armády, informuje portál RT.

Čínska ľudová republika „čoraz viac využíva kapitál Spojených štátov na získavanie zdrojov a umožnenie rozvoja a modernizácie svojich vojenských, spravodajských a iných bezpečnostných aparátov“, čo umožňuje Pekingu „priamo ohroziť vlasť Spojených štátov a americké sily v zámorí“, uviedol Trump v rozkaze vydanom vo štvrtok.

Obvinil tiež Čínu z „vývoja a nasadenia zbraní hromadného ničenia, pokročilých konvenčných zbraní a škodlivých kybernetických zásahov proti USA a ich obyvateľom“.

Vyhlásiac to za „neobvyklú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a ekonomiku Spojených štátov“, Trump nariadil úplný zákaz „akýchkoľvek transakcií s verejne obchodovanými cennými papiermi alebo akýmikoľvek cennými papiermi, ktoré sú derivátmi alebo sú určené na zabezpečenie investičnej expozície voči takýmto cenným papierom“, počnúc 11. januárom 2021.

Presná definícia zasiahnutej spoločnosti, ktorá sa kvalifikuje ako „komunistická čínska vojenská spoločnosť“, je delegovaná na Pentagón a americké ministerstvo financií na základe množstva sankčných zákonov.

Vzhľadom na to, že Trump tvrdil, že Čína je „presvedčivou“ civilnou spoločnosťou na podporu svojich vojenských a spravodajských aktivít, je pravdepodobné, že sankcie sa nebudú obmedzovať iba na subjekty výslovne viazané na Ľudovú oslobodzovaciu armádu.

Obchod medzi Ruskom a Čínou nebol ovplyvnený pandémiou, podľa odhadov dosiahne hodnotu až 110 miliárd dolárov

Štvrtkové oznámenie prichádza dva dni po tom, čo ministerstvo zahraničia oznámilo nové americké sankcie voči úradníkom z Hongkongu za údajné „narušenie autonómie regiónu“.

Minister zahraničia Mike Pompeo, generálny prokurátor Bill Barr a riaditeľ FBI Chris Wray vystúpili za posledných niekoľko mesiacov s prejavmi o politickej, ekonomickej a spravodajskej hrozbe „komunistickej Číny“ pre USA.

Čaká nás chudoba? Ekonomika sa možno nikdy nevráti na predpandemickú úroveň, varuje Svetová banka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info