fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pozor, zmena pri zákaze vychádzania! Platia nové výnimky

Na snímke ľudia ukazujú certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu / TASR – František Iván

V pondelok sa upravili výnimky zo zákazu vychádzania, ktorý bol predĺžený do 14. novembra. Nevzťahujú sa však na osoby s negatívnym antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci plošného testovania. Napísal portál cas.sk.

V okresoch, kde bolo cez uplynulý víkend druhé kolo testovania, je potrebný certifikát na aktuálny test, v ostatných stačí ten doterajší z 30. októbra až 1. novembra, no preukázať sa možno aj PCR testom. Platia ale aj ďalšie výnimky a obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, informuje portál cas.sk.

Výnimky bez negatívneho antigénového či PCR testu

V okresoch zapojených do druhého kola testovania, teda v tých takzvane červených, musí byť antigénový test vykonaný v čase od 7. do 8. novembra. Osoby pôsobiace v bezpečnostnom systéme, zamestnanci štátu či vykonávajúci prácu vo verejnom záujme, príslušníci záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených síl môžu mať aj test z 5. a 6. novembra. Možné je preukázať sa aj negatívnym RT-PCR testom. Pri pohybe v zelených okresoch sa stačí preukázať certifikátom z testov z prvého plošného testovania.

Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby, ako sú nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných látok či krmiva pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cesty späť. Výnimka platí i na cestu na test. Zákaz sa nevzťahuje ani na deti do desiatich rokov.

Slovenské testovanie si všíma aj Európa. Inšpirujú sa nami, alebo budeme na smiech?

Kam sa môžete vybrať bez negatívneho testu?

Bez negatívneho testu môžete ísť na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to ale aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Výnimka je aj na prechádzku so psom či mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Rodičia budú môcť svoje deti doviesť do jaslí alebo materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra, platia výnimky

Títo ľudia majú výnimku zo zákazu vychádzania:

Platí pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 23. októbra.

Výnimku zo zákazu majú i osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra či ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.

Zákaz vychádzania sa nevzťahuje ani na osoby, ktoré majú v čase testovania nariadenú izoláciu alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Rovnako platí výnimka pre tých, ktorí sa z totožných dôvodov nemohli dať otestovať v prvom kole.

Výnimku majú aj vodiči nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, piloti, členovia posádky lietadla a iní členovia leteckého personálu, posádka v lodnej doprave, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave vstupujúci na územie Slovenska. Platí to v prípade, ak naše územie opustia do 48 hodín od vstupu.

Obmedzenie sa nevzťahuje ani na väzňov a ľudí vo výkone väzby, ktorí sa môžu preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu zabezpečovaným Zborom väzenskej a justičnej stráže, informuje v závere portál cas.sk.

Profesor Krčméry: Sviatky pamiatky na zosnulých vidím skepticky, Vianoce už ale optimisticky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info