fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Moskva tvrdí, že otrava Navaľného je „amatérsky zinscenovaný trik“

Na archívnej snímke z 20. júla 2019 ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj počas protestu v Moskve. / TASR (AP)

Údajná otrava ruského aktivistu Alexeja Navaľného je sprisahaním, ktoré má ospravedlniť sankcie proti Rusku, tvrdí ministerstvo zahraničia, informuje portál RT.

Vo vyhlásení ruských diplomatov sa uvádza, že „akýkoľvek nezainteresovaný pozorovateľ začína mať pocit, že všetko, čo sa deje, je amatérsky zinscenovaný kúsok.“

Moskovské komentáre prichádzajú uprostred diplomatickej hádky kvôli dôkazom o Navaľného otrave a tvrdením mnohých európskych krajín, že za tým stojí Rusko. Hovorca ruskej generálnej prokuratúry Andrej Ivanov v piatok novinárom povedal, že Moskva poslala Nemecku už piatu žiadosť o zaslanie informácii o incidente, keďže Berlín predošlé žiadosti odignoroval.

Ivanov uviedol, že „ani na jednu otázku, ktorú predtým položilo Rusko, nedostali vysvetlenie.“ Ďalej spochybnil nemeckú verziu udalostí, pri ktorých bol Navaľnyj otrávený predtým, ako sa vydal na let smerujúci do Moskvy zo sibírskeho mesta Tomsk. „V dôsledku expertných testov uskutočnených na ruskom území neboli nájdené žiadne jedovaté látky,“ ďalej poznamenal Ivanov.

Sergej Lavrov – „európske médiá pokračujú v rozsiahlej protiruskej kampani“

Ruské ministerstvo vnútra uviedlo, že „počas vyšetrovania bolo zistené, že po prijatí správ o zhoršení zdravotného stavu Navaľného skupina osôb, ktoré ho sprevádzali v Tomsku (Vladlen Los, Maria Pevchikhová a Georgy Alburov), organizovane odstránila potenciálny dôkaz z Navaľného hotelového apartmánu.“ Pri vynesení rozsudku nad prípadom ministerstvo dodalo, že „ich činy preukazujú dobre naplánovanú provokáciu“.

Hviezda sociálnych sietí Alexey Navaľnyj, ktorý je tiež známy svojimi populárnymi vyšetrovaniami korupcie, ochorel 20. augusta pri lete z Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí bol okamžite hospitalizovaný v sibírskom meste Omsk.

Takmer okamžite Navaľného spolupracovníci a jeho manželka požiadali, aby bol prevezený na ošetrenie do Nemecka, pričom sa tak stalo o dva dni neskôr. Nemecké úrady následne oznámili, že bol otrávený jedom zo skupiny „Novičok“.

Sankcie EÚ voči Lukašenkovi vstúpili do platnosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info