HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grécko stavia oceľový plot proti migrantom. Budú na ňom kamery a sirény

Grécke hranice / Facebook (Magnum Photos)

Hoci pandémia koronavírusu násilne nájazdy migrantov na gréckej hranice upokojila, stále sa ich z Turecka smerom do Európy snaží preniknúť stovky. Vláda preto začala konať a čoskoro by mala začať rozsiahla výstavba masívneho plotu, cez ktorý utečenci nebudú mať šancu sa dostať.

Ako píše portál Expres, doterajší plot chránil grécke hranice iba na území s dĺžkou bezmála desiatich kilometrov okolo rieky Evros. Nepredstavoval žiadnu výraznú prekážku, mnohí sa cez neho bez väčších problémov dostali napríklad pomocou nožníc na plech.

S tým chce grécka vláda skoncovať. Vybrala hneď štyri stavebné spoločnosti, aby plot na hraniciach rozšírili a predovšetkým zefektívnili. Z plotu sa tak stane skôr nepreniknuteľná stena.

Migranti na Cypre zaútočili na francúzske vaľvyslanectvo

Plot bude rozšírený o ďalších skoro 26 kilometrov, takže sa jeho dĺžka takmer strojnásobí. Na posilnenie plota tiež použijú štvorcové pozinkované oceľové rúrky. Podľa denníka The Guardian by navyše rúrky mali byť zaliate do betónových základov, ktoré zaručia, že sa pod plot nebude možné podkopať. Na výšku bude mať plot päť metrov.

Vláda vsadí aj na starostlivú kontrolu plotu. Sledovať ho bude prepracovaný kamerový systém a poplach budú oznamovať sirény.

„Kamery na hraniciach sú pre nás životne dôležité. Žiadame o ne už päť rokov a sme presvedčení, že budú veľmi efektívne,“ nechal sa pre agentúru Associated Press počuť Ilias Akidis, šéf polície v gréckej pohraničnej oblasti.

Migranti sa snažia preliezť grécke hranice pomocou improvizovaného predĺženého rebríka (VIDEO)

Vláda však chce okrem pevninských hraničných priechodov riešiť aj problém Egejského mora, ktorý je obľúbenou cestou pašerákov ľudí.

Na ostrovoch v mori sa chystá systematická výstavba celej rady nových utečeneckých centier, kam budú migranti umiestňovaní, aby ich vláda kvôli nedostatku miest nemusela posielať ďalej na pevninu.

Turecko vyhlásilo, že po troch rokoch odstupuje od migračnej dohody s EÚ

Zariadenia by mali dostať poriadok a zodpovedajúce podmienky pre život, aby v nich ľudia neživorili a nerástla tam kriminalita, ako tomu bolo napríklad v nedávno zhorenom tábore Moria na lesba.

Napätie na grécko-tureckých hraniciach panuje od chvíle, čo turecký prezident Erdogan oznámil, že nebude naďalej brániť migrantom pred vstupom do Európy podľa zmlúv s Európskou úniou.

Päť profesií blízkej budúcnosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info