fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA SLOVENSKO

Slovensko má šancu na rýchlejší hospodársky rast ako Eurozóna

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Hospodársky rast Slovenska v roku 2021 bude na úrovni 4,3 percenta HDP. Eurozóna bude rásť tempom 4,2 percenta HDP. Naznačili to najnovšie zverejnené jesenné ekonomické prognózy Európskej komisie. Informoval euractiv.sk.

Ekonomika eurozóny sa má podľa najnovšej prognózy Európskej komisie tento rok prepadnúť až o 7,8 percenta, pričom jej návrat k rastu v rokoch 2021 a 2022 vyzerá slabšie, ako sa doteraz predpokladalo. To bude najväčší pokles ekonomiky v histórii regiónu, ale menej dramatický, ako Komisia očakávala ešte v júli, keď predpovedala eurozóne pád o 8,7 percenta. Informoval portál euractiv.sk.

Podľa ekonomických predpovedí exekutívy EÚ sa ekonomika Slovenska tento rok prepadne o 7,7 percenta.

Druhá vlna pandémie nového koronavírusu zastavila zotavovanie sa hospodárstva menového bloku z krízy, ktorú spôsobili jarné blokády po vypuknutí pandémie. Komisia v tejto súvislosti varovala, že ekonomika euroregiónu sa pred rokom 2023 nevráti na takzvanú predpandemickú úroveň.

Ekonomika eurozóny je na ceste k dvojitej recesii

Ak v roku 2021 hospodársky rast v eurozóne bude na úrovni 4,2 percenta a v EÚ na úrovni 4,1 percenta, v prípade Slovenska sa odhaduje 4,7-percentný rast. V roku 2022 by ekonomika eurozóny a aj EÚ mala zhodne narásť o 3 percentá, avšak v prípade Slovenska sa rast odhaduje na 4,3 percenta.

Prognózy Komisie naznačili, že ak Slovensko tento rok ukončí s dvojpercentnou infláciou, tá by na budúci rok mala medziročne klesnúť o 0,7 percenta a v roku 2022 sa vyšplhá na úroveň 1,4 percenta.

Čo sa týka zostatku bežného účtu, SR zrejme ukončí tento rok na úrovni -3,1 percenta HDP, na budúci rok by to malo byť -1,6 percenta a v roku 2022 -0,9 percenta.

Slovenská ekonomika padala pomalšie ako v iných krajinách EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info