HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Najnovší výskum: Aj bez príznakov môžete vylučovať vírusové častice až 70 dní

Ilustračné foto / Pixabay

Vedci prišli s alarmujúcou správou, keď pacient s leukémiou, ktorý sa nakazil vírusom Covid-19, vylučoval po dobu 70 dní infekčné vírusové častice bez akýchkoľvek príznakov, informuje portál RT.

Lekársky tím to opísal ako „najdlhší prípad kohokoľvek, kto je aktívne infikovaný SARS-CoV-2, zatiaľ čo zostal bez príznakov.“

Žena mala počas svojej dlhotrvajúcej infekcie nulové príznaky Covid-19, ale zistilo sa, že aj naďalej vylučovala vírusové častice 70 dní po svojom prvom pozitívnom teste. Ide o oveľa dlhší čas, ako predtým hlásili záznamy, pri ktorých bol maximum 20 dní po počiatočnom pozitívnom teste.

Lekársky tím odhalil, izoloval a sledoval staršiu ženu, ktorej predtým diagnostikovali chronickú lymfocytovú leukémiu (CCL), keď sa testom zistil v jej systéme koronavírus. Prvýkrát mala pozitívny test na Covid-19 2. marca po tom, čo bola prijatá do nemocnice s ťažkou anémiou. Potom mala ďalších 13-krát pozitívny test napriek tomu, že nevykazovala žiadne príznaky.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb: Ľudia bez príznakov test nepotrebujú

Predchádzajúce výskumy zistili, že ľudia vylučujú infekčný vírusový materiál až 63 dní po tom, čo sa stali symptomatickými, ale nedostatok symptómov v tomto prípade spôsoboval najmä veľké obavy.

Prípad sa pridáva k čoraz väčšiemu množstvu výskumov, ktoré naznačujú, že asymptomatickí pacienti s koronavírusom so zníženou imunitou, ako sú pacienti s rakovinou alebo pacienti podstupujúci určitú formu imunosupresívnej liečby, sa zrejme vírusu zbavujú oveľa dlhšie, ako je priemer.

Z tohto hľadiska sú tri milióny občanov USA klasifikované ako osoby, ktoré majú narušený imunitný systém v dôsledku základných zdravotných stavov a ich liečby, medzi ktoré môžu patriť pacienti po transplantácii a rakovine.

Tretiu vlnu koronavírusu ovplyvní počasie, modlime sa, aby opatrenia fungovali, tvrdí odborník

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info