fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Expertov desí organizovanosť viedenského teroru. „Útok v Prahe je len otázkou času,“ tvrdí analytik

Teroristický útok vo Viedni / zdroj-TASR

Vlna teroru už prekročila francúzske hranice, útok vo Viedni je však iný ako ten v Nice alebo Lyone. Niekoľko bezpečnostných analytikov si všíma, že išlo o koordinovanú a starostlivo pripravenú akciu, zďaleka nie len nepremyslený čin jedného z islamistov, píše portál Expres.

„Keď sa pozerám na zábery z televízie, môžem vám povedať s istotou, že toto je úplne iné než útoky vo Francúzsku. Stretávame sa tu s veľmi dobre vycvičenými teroristami. Tento útok bol naplánovaný veľmi starostlivo a podľa mňa nemá nič spoločné s židovskou synagógou ani s karikatúrami proti Mohamedovi alebo Erdoganovi,“ myslí si o nedávnom útoku bezpečnostný expert a odborník na boj proti terorizmu David Bohbot.

„Ich úmyslom je rozšíriť teror, chaos a zabiť čo najviac ľudí. Celé je to súčasť dlhoročného plánu nás zničiť,“ dodáva.

K útoku vo Viedni sa prihIásil Islamský štát

Rakúske médiá zistili, že útočníkom bol dvadsaťročný Macedónčan Kujtim Fejzulai. Ide teda opäť o známu schému mladého sfanatizovaného radikála. Fejzulai je však iný než napríklad tuniský migrant z Nice, ktorý sa vyzbrojil nožom a vyrazil do kostola.

Mladý islamista bol už v minulosti odsúdený za terorizmus, keď prisahal vernosť vodcovi islamského štátu Abú Ibrahimovi Kurajšímu a chystal sa spolu s ďalšími deväťdesiatimi radikálmi vyraziť do Sýrie. Z väzenia sa dostal zakrátko, čin totiž spáchal ako mladistvý.

Fejzulai bol pravdepodobne k boju k vycvičený, na internete sa chválil zbraňami, napríklad mačetou, pištoľou a samopalom. Rovnaký arzenál pri sebe mal aj pri viedenskom útoku. Je otázkou, koľko podobných fanatikov, ktorí sú schopní útok naplánovať starostlivo a vykonať ho s chladnou hlavou, sa na území Rakúska i ďalších európskych štátov nachádza. Obavy má aj český bezpečnostný expert Jaroslav Štefec.

Neposielajte deti do škôl, radí rakúsky minister. Jeden podozrivý strelec je stále na slobode

„Brutalita, organizovanosť a masívnosť teroristického útoku vo Viedni, rovnako ako faktické zlyhanie rakúskych informačných služieb, svedčí o jedinom: Žiadna európska krajina si v tento okamih už nemôže byť istá pred podobnými útokmi a je len otázkou času, kedy sa s niečím podobným zoznámime aj my, doteraz bohorovne pokojní obyvatelia, siedmej najbezpečnejšie krajiny sveta,“ píše Štefec.

„Komandá samovražedných zabijakov sa dnes úplne voľne pohybujú po Európe, prevážajú v úplnom pokoji zbrane a výbušniny a môžu de facto zaútočiť kdekoľvek a kedykoľvek sa im zachce. Vrátane Prahy alebo Brna, kam je to z Viedne čo by kameňom dohodili,“ dodáva.

Zábery z Viedne ukazujú, ako podozriví teroristi strieľali v centre mesta (VIDEO)

Bezpečnostný analytik Štefec sa tiež obáva, že Praha, ale ani celá Česká republika, nie je na podobný útok ani zďaleka tak pripravená ako Viedeň.

„Viedeň síce nemá v čele niekoho, ako je statočný čínobijec Hřib, ale zato má viditeľne efektívne a funkčné plány pre prípad teroristických útokov. Okrem vyjadrenia úprimnej sústrasti blízkym obetiam útoku tak môžem Rakúšanom aj pogratulovať k tomu, že sa ich politickí predstavitelia o nich na rozdiel od tých našich starajú,“ domnieva sa Štefec.

Vo Viedni došlo k teroristickému útoku

Vojenské jednotky podľa neho po zuby ozbrojenej Českej republiky sú však podľa experta pripravené k podobným zásahom najneskôr do piatich dní, čo je samozrejme nedostačujúci časový horizont. Nepáči sa mu, že sú českí vojaci nasadzovaní do najrôznejších krajín Afriky či Blízkeho východu v domnení, že nám sa nič také nemôže stať.

„Takže pán Babiš, pán Metnar, pán Hamáček, pani Černochová a ďalší, môže sa to stať a aj sa to stane. A čoskoro. A vás potom budeme my, občania ČR, činiť zodpovednými za obete. Rovnako ako pánov Berouna a Koudelku. Začnite konečne robiť to, prečo sme vás volili. Začnite sa starať o našu bezpečnosť a o to, aby sa to isté čo vo Viedni, v Nice alebo Lyone nedialo v Prahe,“ vyzval na záver Štefec českú vládu.

Biológ Flegr musel vysvetľovať, prečo označil deti za nebezpečný odpad

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info