EÚ nechce ruskú vakcínu! Odkaz Orbánovi, ktorý rokuje s Ruskom
31 | 10 | 2020 I Diana Zaťková
Členské štáty EÚ budú môcť používať iba oficiálne vakcíny Covid-19 schválené EÚ, uviedol Brusel v reakcii na vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána, že Budapešť rokuje o vakcínach s Ruskom a Čínou, informuje portál RT.
„Niet pochýb o tom, že akákoľvek očkovacia látka, ktorá je alebo by mohla byť sprístupnená na území Európskej únie, by musela vyhovovať štandardom kvality, ktoré sa v EÚ pre tieto typy výrobkov očakávajú, a zároveň dodržiavať v súčasnosti platné schvaľovacie postupy,“ informoval hovorca Európskej komisie Eric Mamer na piatkovej tlačovej konferencii a pýtal sa na Orbánove komentáre.

Mamerove komentáre prišli po tom, čo maďarský premiér uviedol, že Budapešť hovorí s Pekingom a Moskvou a dúfa, že do začiatku budúceho roka bude mať dve alebo tri rôzne vakcíny. "Prvá dodávka vakcín by mala doraziť v decembri alebo januári a Maďarsko bude schopné „vyhlásiť víťazstvo nad pandémiou“ do jari budúceho roka," uviedol v piatok v rozhlasovom rozhovore Orbán.

Zdá sa, že Brusel to Maďarsku nedovolí, pretože blok podpísal s AstraZeneca, Sanofi-GSK a Johnsonom a Johnsonom dohody o „bezpečných a účinných vakcínach“ proti koronavírusom po ukončení klinických štúdií. "Nie sme v rokovaniach s ruskými ani s čínskymi spoločnosťami," dodal Mamer. "Toto je európska stratégia očkovania. K tomuto procesu sa prihlásili všetky členské štáty.“

Právnik: Policajti od vás nesmú požadovať informácie o vašom zdravotnom stave, ani o teste na COVID-19!
Premiér Matovič a minister vnútra Mikulec oznámili občanom, že policajti si môžu od ľudí po celoplošnom testovaní vypýtať na predloženie potvrdenie o teste. Podľa vyjadrení právnika na to ale nemajú právo! Čítať ďalej
31 | 10 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Spoločnosť Johnson & Johnson pozastavila svoje skúšky v polovici októbra s odvolaním sa na „nevysvetliteľnú chorobu“ u jedného z účastníkov. Spoločnosť AstraZeneca taktiež zastavila pokusy kvôlo britskému dobrovoľníkovi, ktorý mal komplikácie, ale znova ich zahájila aj potom, čo 20. októbra zomrel brazílsky dobrovoľník .

Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti koronavírusu. Pod prezývkou „Sputnik V“ je založená na adenovírusovej vektorovej platforme, ktorá bola predtým študovaná a považovaná za bezpečnú a v súčasnosti prechádza skúškami tretej fázy. Moskva požiadala o program núdzového použitia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý by umožnil urýchlené schválenie použitia vakcíny.

Brusel a Washington vzniesli proti ruskej vakcíne námietky, zjavne z dôvodu bezpečnosti. Dňa 16. októbra americké veľvyslanectvo v Kyjeve oznámilo, že Ukrajina „nebude kupovať ruskú vakcínu [Covid-19], ktorá z bezpečnostných dôvodov neprešla klinickými skúškami!“

Výzva hlavného hygienika: Prečo je užitočné dať sa otestovať?
Hlavný hygienik Ján Mikas napísal obyvateľom Slovenska deň pred spustením plošného testovania otvorený list. Ľudí vyzýva, aby sa dali otestovať. Antigénové testy považuje z epidemiologického hľadiska za významnú pomoc. Čítať ďalej
31 | 10 | 2020 | Natália Sollárová


Filipínsky prezident Rodrigo Duterte medzitým vyjadril nedôveru západným farmaceutickým spoločnostiam a obvinil ich z toho, že je to „všetko o zisku“. Duterte uviedol, že bude hľadať dohodu o kúpe vakcíny z Číny alebo Ruska, za ktorú je Manila pripravená zaplatiť.

Začiatkom októbra bolo do Venezuely zaslaných asi 2 000 dávok ruskej vakcíny po tom, čo úrady v Caracase požiadali o pomoc kvôli sankciám USA a EÚ, ktoré pustošili zdravotnícky systém v krajine.

Vírus, ktorý bol prvýkrát zistený v Číne v decembri 2019, sa rýchlo rozšíril do celého sveta. V marci vyhlásila WHO pandémiu. Doteraz bolo infikovaných takmer 45,5 milióna ľudí, pričom vírusu bolo pripísaných 1,18 milióna úmrtí. Veľká časť Európy a USA sa zastavila v snahe spomaliť šírenie, čo má katastrofálne ekonomické dôsledky.

Člen Európskej únie uznal, že „v určitom okamihu“ sa môže zvažovať distribúcia vakcín vyrobených mimo bloku, ale odmietol to podrobnejšie rozviesť.

Krajčí verí, že vláda nepotrestá občanov, ak sa nedostanú na test
Minister zdravotníctva strávi testovací víkend aj ako člen odberného tímu. Riziko nákazy z jeho pohľadu nehrozí. Počet zdravotníkov, ktorí chcú pomáhať, sa zvyšuje. Každú hodinu sa ich hlásia „desiatky až stovky“, uviedol v piatok na tlačovej... Čítať ďalej
30 | 10 | 2020 | Natália Sollárová