HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Namiesto poďakovania navrhuje vláda likvidačné pokuty pre zdravotníkov

Ilustračné foto - pixabay.com

Dušičkový darček vlády zdravotníkom – návrh zákona, ktorým chce zvýšiť pokuty (nielen) ambulanciám až na 100 000 EUR!

„Ministerstvo zdravotníctva SR navrhlo a Vláda SR má na stole niečo neuveriteľné – posiela do parlamentu návrh zákona, ktorým chce zvýšiť pokuty (nielen) ambulanciám až na 100 000 EUR! Je to pohŕdanie, hlúposť alebo prejav totálnej bezbrehej arogancie v dobe koronakrízy voči zdravotníkom na Slovensku? A to ešte voláme lekárov zo zahraničia domov?!“ Pýta sa na svojom webe svls.sk Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

V čase, keď ambulancie a nemocnice pracujú v prospech svojich spoluobčanov za hranicou bežných ľudských možností, dostali podarúnok. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) má mať od parlamentu kompetenciu udeľovať pri administratívnych nedostatkoch vo vedení zdravotnej dokumentácie zdravotníkov astronomické pokuty. Pre fyzickú osobu má maximálna pokuta dosiahnuť 10 000 EUR, pre právnické osoby až 100 000 EUR!

„Ministerstvo zdravotníctva SR žiada, aby lekári a sestry štátu trvalo pomáhali. A oni to robia. Poctivo. Pre všetkých. Všeobecní lekári sú už polroka s malou prestávkou hospodársky nasadení a pracujú do úmoru vo svojich ambulanciách. Ich malým jednoosobovým eseročkám ministerstvo zdravotníctva za odmenu “ponúka” pokutu 100 000 EUR prostredníctvom ÚDZS. Takto schizofrenicky a dehonestujúco sa naše vlastné ministerstvo voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ešte nikdy nechovalo. Ako sa hovorí – čakanom do hlavy.“ – Píše v stanovisku SVLS MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, prezidentka Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.

Zúfalá situácia v bardejovskej nemocnici. Zdravotníci v nej už melú z posledného

Podľa nej „je to hon na čarodejnice. Ministerstvo zdravotníctva SR sa neustále venuje veciam, ktoré nikto nepotrebuje a ktoré odborníci vôbec nevnímajú ako dôležité – raz je to riešenie interupcií, potom živelné a často nepochopiteľné personálne výmeny v štátnych nemocniciach či nezmyselné kovidové ambulancie, inokedy pokuty pre lekárov. Napriek tomu, že opakovane predkladáme odborné návrhy na racionálne a efektívne riešenia, vedenie rezortu si žije svojím vlastným životom v izolovanej bubline. Svet odborníkov ignoruje. Strácame čas a sily, ktoré slovenskí zdravotníci urgentne potrebujú na zabezpečenie chodu ambulancií a nemocníc. Konečne sa treba venovať tomu, čo slovenské zdravotníctvo naozaj trápi – financovanie, personalistika, kapacity, lieková politika, kritický ambulantný a lôžkový fond.“

„Kto bude chcieť pracovať v zdravotníctve na Slovensku?“ Dáva v reakcii na rozhodnutie trefnú otázku SVLS.  „Mladí odídu do zahraničia a starší do dôchodku“ – odpovedá si vzápätí spoločnosť. „Vlna nespokojnosti v rezorte je už veľmi silná. Prebubláva. Zatiaľ. Nie je vylúčené, že nám čo nevidieť zo Slovenska odídu ďalší zdravotníci do zahraničia a naši starší kolegovia sa poberú do dôchodku. Veď kto by už za takýchto okolností mal chuť pracovať v tejto krajine? Keby predsa – čakanom do hlavy …“

Zdravotníci čoskoro dostanú mimoriadne finančné odmeny

„Čoraz viac vnímame neustále pertraktovanie koronakrízy ako výhovorku na absolútny chaos v rezorte a jeho dezorganizáciu. Úplne chýba vízia jednotlivých krokov na stabilizáciu. Neustále „snívame“ o eurofondoch, ktoré možno raz a ktovie či niekedy vôbec prídu na Slovensko. Alebo aj nie. Chýba profesionálne vedenie, jasné ciele a efektívna cesta na ich dosiahnutie. V ambulanciách sme zahlcovaní obrovským množstvom príkazov, obežníkov, zákazov a nezmyselných metodických usmernení. Ambulantní lekári ich už prestali sledovať, pretože im prácu iba komplikujú. Je zaujímavé, že keď v tomto obrovskom zmätku neurobia niečo tak, ako štátna moc neodborne vyžaduje, tá im spakruky vyrúbi likvidačnú pokutu. Čakanom do hlavy …“

Zdravotníci nepotrebujú potlesk na balkónoch, potrebujú pokoj na prácu. „Konečne nás nechajte v ambulanciách a nemocniciach robiť to, čo je potrebné pre ľudí tejto krajiny. Nemáme záujem plniť nezmyselné nápady politikov, ktoré v ich hlavách vydržia maximálne dve hodiny a likvidujú aj to, čo ešte funguje.“ Žiadajú členovia SVLS.

„Koronakríza je veľmi vážny problém, ale máme tu ďalších 5,4 milióna občanov, ktorí potrebujú jasne definovaný nárok na zdravotnú starostlivosť pri svojich ochoreniach a primerané zdroje na ich správnu diagnostiku a liečbu. Nuž, prístup ministerstva zdravotníctva a vlády k hospodársky takmer trvalo nasadeným zdravotníkom je spoľahlivou cestou k tomu, aby „hodili uterák do ringu“.

Štyria zdravotníci z prešovskej nemocnice sú pozitívne testovaní na koronavírus

Ďakujem všetkým kolegom, ktorí v ambulanciách a nemocniciach v horiacej kovidovej prvej línii a na hranici úplného vyčerpania obetavo a vytrvalo pracujú v prospech tejto krajiny.
Napriek tomu, že sa k zdravotníkom správa ako k nepriateľom a potenciálnym kriminálnikom.
Napriek tomu, že tisíce z nás sú v karanténe a sú alebo boli COVID-19 pozitívni.
Napriek tomu, že dvaja všeobecní lekári na toto ochorenie už zomreli.
Napriek tomu, že si z nás Vláda SR chce urobiť vazalov svojich nepripravených a škodlivých nápadov. Už dávno prestali byť pre užitočné, čoraz častejšie nie sú ani bezpečné.
Zajtra 28.10.2020 bude opäť zasadať Vláda SR. Minule sa vzácne zhodla. Na pokutách pre zdravotníkov. Bez nich.

Pripravuje nové uznesenie týkajúce sa čoraz nezmyselnejšieho a chaotickejšieho plánu víkendového celorepublikového testovania. Do pohybu chce dať milióny ľudí. V čase zákazu vychádzania a zhromažďovania sa pre riziko šírenia infekcie. Chce občanov nasúkať do lievikov končiacich testovacími stolíkmi s papierovými (!) hárkami evidencie obyvateľov namiesto múdrych lokálnych plošných testovacích a trasovacích aktivít. Navyše s testami, ktoré sú nespoľahlivé a na takúto aktivitu nepoužiteľné.

Budeme pozorne sledovať najbližšie zasadnutie Vlády SR o niekoľko hodín. Vieme, že nám pribudne ďalší “darček”. Vysporiadame sa s ním tak, aby sme pomohli našim pacientom. A zdravému rozumu.

Všetci zdravotníci na Slovensku dostanú dostatok financií, tvrdí šéf rezortu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info