Pápež František: Každá krajina patrí aj cudzincovi
08 | 10 | 2020 I Diana Zaťková

Pápež František navrhol „iný spôsob chápania vzťahov a výmen medzi krajinami“, ktorý minimalizuje myšlienku občianstva v konkrétnom národe a zdôrazňuje spoločnú ľudskosť všetkých ľudí. Témou sa zaoberá portál Breitbart.


V novom encyklickom liste s názvom Fratelli Tutti (Bratia všetci) pápež tvrdí, že spoločné určenie pozemských statkov „vyžaduje, aby sa tento princíp uplatňoval aj na národy, ich územia a ich zdroje“.

„Z pohľadu nielen legitimity súkromného vlastníctva a práv občanov, ale aj prvého princípu spoločného určenia tovaru,“ píše pontifik, „potom môžeme povedať, že každá krajina tiež patrí aj cudzincom, pretože tovar na danom území sa nesmie odoprieť núdznej osobe pochádzajúcej odinakiaľ. “

„Ak má každý človek neodcudziteľnú dôstojnosť, ak sú všetci ľudia mojimi bratmi a sestrami a ak svet skutočne patrí všetkým,“ píše, „potom nezáleží na tom, či sa môj sused narodil v mojej krajine alebo inde.“

Mesiac pred voľbami zaostáva Trump o 14 bodov
V nedeľu sa Trump prebudil do ďalšieho dňa v nemocnici a jeho tím kampane do ďalšieho neúspechu - nový národný prieskum ukázal, že ich kandidát zaostáva za svojím vyzývateľom Bidenom o 14 bodov. A to do dňa volieb zostáva necelý mesiac!... Čítať ďalej
05 | 10 | 2020 | Diana Zaťková


„Moja krajina tiež zdieľa zodpovednosť za jeho rozvoj, hoci túto zodpovednosť môže plniť rôznymi spôsobmi,“ dodáva. „Môže ponúknuť veľkorysé privítanie tým, ktorí to skutočne potrebujú, alebo sa usilovať o zlepšenie životných podmienok v ich rodných krajinách tým, že odmietne vykorisťovať tieto krajiny alebo odčerpávať ich prírodné zdroje, podporovať korupčné systémy, ktoré bránia dôstojnému rozvoju ich národov.“

"Spravodlivosť medzi národmi," navrhuje pontifik, "vyžaduje pomoc na uspokojenie práva na pokrok národov mimo vlastnej krajiny a možno aj odpustenie medzinárodného dlhu. Spravodlivosť si v skutočnosti vyžaduje uznanie a rešpektovanie nielen práv jednotlivcov, ale aj sociálnych práv a práv národov,“ píše František. „To znamená nájsť spôsob, ako zabezpečiť základné právo ľudí na živobytie a pokrok, právo, ktoré je niekedy vážne obmedzené tlakom vytvoreným zahraničným dlhom.“

Obžaloba v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice nebola presvedčivá
Hlavným dôvodom vydania oslobodzujúceho rozsudku pre Mariana K. a Alenu Zs. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola nepresvedčivá obžaloba. V písomnom rozsudku, ktorý zverejnil portál Aktuality.sk to uviedli... Čítať ďalej
06 | 10 | 2020 | SITA


„V mnohých prípadoch splácanie dlhu nielenže nepodporuje rozvoj, ale ho aj výrazne obmedzuje a podmieňuje,“ konštatuje. „Pri rešpektovaní zásady, že je potrebné splatiť všetok legitímne získaný dlh, by spôsob, akým si mnohé chudobné krajiny plnia túto povinnosť, nemal skončiť v ohrození ich samotnej existencie a rastu.“

"To všetko si určite vyžaduje alternatívny spôsob myslenia," uznáva pápež. "Bez pokusu vstúpiť do tohto spôsobu myslenia bude to, čo tu hovorím, znieť divoko nereálne. Na druhej strane, ak prijmeme veľkú zásadu, že z našej neodňateľnej ľudskej dôstojnosti sa rodia práva, môžeme čeliť výzve predstavovať nové ľudstvo,“ navrhuje. „Môžeme ašpirovať na svet, ktorý poskytuje pôdu, bývanie a prácu pre všetkých.“

Začal sa megaproces s dvadsiatkou obžalovaných. Košický Bašternák na súd ale neprišiel
Pojednávanie so zločineckou skupinou Gabriela Kleina prezývaného aj košický Bašternák sa začalo 10 mesiacov od podania obžaloby. Pred súdom pre rozsiahle daňové podvody stojí dvadsať jeden obvinených. Čítať ďalej
06 | 10 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.