HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

“Nová zmluva Start nebude”, tvrdí Sergej Lavrov a poukazuje na USA

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov/ FOTO: TASR (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)

Nový START nebude kvôli jednostranným postojom USA, tvrdí predstaviteľ ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Podľa najvyššieho ruského diplomata sú podmienky, ktoré Washington navrhol, úplne jednostranné a ani v náznaku nezohľadňujú záujmy Moskvy. Povedú k „smrti“ dohody, vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Informoval o tom portál tass.com.

„Tento trend, bohužiaľ, zastávajú USA dosť neochvejne. Opustili UNESCO, Radu OSN pre ľudské práva a odstúpili od takmer všetkých zmlúv. Je to posledná strategická útočná dohoda o odzbrojení, ktorá teraz zomrie, pretože podmienky, ktoré USA navrhujú, sú úplne jednostranné a neberú do úvahy ani naše záujmy, ani skúsenosti z mnohých desaťročí, keď sa kontrola zbraní vykonávala k všeobecnej spokojnosti a bola vítaná všetkými krajinami sveta, “uviedol Sergej Lavrov.

Lavrov nevylúčil, že Washington sa najbližšie stiahne aj z WTO (Svetová obchodná organizácia – pozn. red. HD). „Bolo to tiež kritické a pokiaľ viem, stále blokuje činnosť orgánu na urovnávanie sporov WTO blokovaním menovania členov potrebných na dosiahnutie uznášaniaschopnosti,“ poznamenal minister.

Američania mali talent v diplomacii, ale stratili ho, poznamenal Lavrov

Moskva a Washington podpísali Opatrenia na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní v roku 2010. Podľa ich podmienok musí ktorákoľvek krajina znížiť svoje strategické útočné zbrane tak, aby na konci siedmeho roku po nadobudnutí platnosti a neskôr ich celkové množstvo nemalo presiahnuť 700 jednotiek rozmiestnených medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM), ponorkových balistických rakiet (SLBM) a ťažkých bombardérov, 1550 hlavíc a 800 operačných a raketometov a strategických bombardérov.

Zmluva bola uzavretá na obdobie desiatich rokov (do 5. februára 2021). Môže byť nahradená následnou dohodou pred uplynutím lehoty alebo predĺžená na základe vzájomnej dohody najviac o päť rokov (do roku 2026).

Moskva vyzýva Washington, aby sa zdržal odkladania predĺženia platnosti zmluvy, pretože podľa jej názoru ide o „zlatý štandard“ v oblasti odzbrojenia.

USA hrajú s Kurdmi v Sýrii „bezohľadné hry“, tvrdí Lavrov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info