fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Pompeo vyzýva Vatikán, aby nedovolil Číne porušovať náboženskú slobodu

Čínski kresťania
Ilustračný obrázok/TASR

Komentár Thomasa D. Williemsa (Breitbart)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval Vatikán, aby využil svoju značnú morálnu autoritu na Čínsku komunistickú stranu (ČKS), ktorá naďalej utláča kresťanov a ľudí ďalších vierovyznaní.

„Svätá stolica má jedinečnú schopnosť a povinnosť zamerať pozornosť sveta na porušovanie ľudských práv, najmä tých, ktorých sa dopustili totalitné režimy, ako je Peking,“ napísal Pompeo v piatok v eseji . „Koncom dvadsiateho storočia pomohla moc morálnych svedkov Cirkvi inšpirovať tých, ktorí oslobodili strednú a východnú Európu od komunizmu a tých, ktorí napádali autokratické a autoritárske režimy v Latinskej Amerike a východnej Ázii.“

„Rovnaká moc morálnych svedkov by mala byť dnes nasadená aj vo vzťahu k Čínskej komunistickej strane,“ trval na svojom tajomník. „To, čo Cirkev učí svet o náboženskej slobode a solidarite, by teraz mal Vatikán razantne a vytrvalo sprostredkovať tvárou v tvár neúnavnému úsiliu Čínskej komunistickej strany podrobiť všetky náboženské spoločenstvá podľa vôle strany a jej totalitného programu,“ doplnil.

Peking naďalej hackuje vatikánske siete

Verejné naliehanie ministra Pompea prichádza práve v čase, keď sa vatikánski diplomati stretávajú so svojimi partnermi z ČKS, aby znovu rokovali o tajnej dohode medzi Svätou stolicou a Čínou z roku 2018 o menovaní katolíckych biskupov v Číne.

„O dva roky neskôr je zrejmé, že čínsko-vatikánska dohoda nezabráni strane  pred plienením katolíkov, nehovoriac o hroznom zaobchádzaní strany s kresťanmi, tibetskými budhistami, oddanými Falun Gongu a inými veriacimi,“ poznamenal Pompeo. „Komunistické úrady naďalej zatvárajú cirkvi, špehujú a prenasledujú veriacich a trvajú na tom, že strana je najvyššou autoritou v náboženských záležitostiach,“ napísal.

„Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa popália“: Čína varuje USA uprostred nových vojenských cvičení

Tento týždeň americká komisia pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF) podobne vyzvala Vatikán, aby pri rokovaniach s Čínou zdôrazňoval náboženskú slobodu pred obnovením dohody o menovaní biskupov z roku 2018. „Komunistická Čína naďalej prenasleduje čínskych katolíkov. USCIRF dúfa, že akékoľvek budúce dohody medzi Vatikánom a Čínou budú mať základ v ochrane #religiousfreedom, “ napísala Komisia na svojej stránke na Twitteri.

Vatikán aj Peking signalizovali vôľu obnoviť svoju tajnú dohodu z roku 2018, ktorá zverila Čínskej komunistickej strane bližšie nešpecifikovanú mieru autority pri výbere katolíckych biskupov v Číne. V januári 2020 vydala dvojročná Kongresová výkonná komisia pre Čínu (CECC) výročnú správu o podmienkach ľudských práv v Číne, ktorá odhalila celkové zhoršenie náboženskej slobody od podpísania čínsko-vatikánskej dohody.

Premiérovi by neprekážalo, ak by sa hmotná zodpovednosť politikov týkala aj ľudí, ktorí s politikom žijú

„V septembri 2018 čínske ministerstvo zahraničných vecí podpísalo dohodu so Svätou stolicou, ktorá pripravuje pôdu pre zjednotenie štátom schválených a ilegálnych katolíckych spoločenstiev,“ uvádza sa v správe. „Miestne čínske úrady následne podrobili katolíckych veriacich v Číne zvýšenému prenasledovaniu tým, že ničili kostoly, odstraňovali kríže a zadržiavali ilegálne duchovenstvo.“

„Katolícke národné náboženské organizácie vedené Stranou tiež zverejnili plán„ sinizácie“ (počínštenie, pozn. red.) katolicizmu v Číne,“ pokračovala správa, v ktorej sa spomína stanovený cieľ Čínskej komunistickej strany (ČKS) zaviazať všetky náboženstvá, aby zaviedli svoje učenie a praktiky v jednej linke so stranou.

Prezident Si Ťin-pching zdvojnásobil „sinizáciu“ náboženstva, znie zhrnutie správy . „Vedci a skupiny pre medzinárodné práva poukazujú na to, že náboženské prenasledovanie v Číne za posledný rok nabralo takú intenzitu, aká sa od kultúrnej revolúcie nezaznamenala,“ dodáva.

Úžasné! Košickí bioinžinieri vyvinuli prístroj, ktorý odstraňuje vírusy korony

Čína zintenzívnila prenasledovanie ilegálnej katolíckej cirkvi odvtedy, čo Svätá stolica zmäkčila svoju pozíciu v štátom kontrolovanom Katolíckom vlasteneckom združení a umožnila veriacim pripojiť sa aj napriek tomu, že proklamuje úplnú nezávislosť od Ríma.

„Ak sa čínskej komunistickej strane podarí dostať katolícku cirkev a ďalšie náboženské spoločenstvá pod kontrolu, posilnia sa režimy, ktoré pohŕdajú ľudskými právami a stúpnu náklady na odpor proti tyranii pre všetkých odvážnych veriacich, ktorí si ctia Boha nad dnešným autokratom,“ upozornil Pompeo. „Modlím sa, aby Svätá stolica a všetci, ktorí veria v božskú iskru, ktorá osvecuje každý ľudský život pri rokovaniach s Čínskou komunistickou stranou dbali na Ježišove slová v Jánovom evanjeliu – Pravda vás oslobodí,“ uzavrel.

„Fico s Pellegrinim šíria bludy ako Rádio Jerevan“ – Igor Matovič

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info