HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Aj druhý dobrovoľník zaočkovaný vakcínou AstraZeneca údajne trpí neurologickou poruchou

Vakcína proti SARS-CoV-2 / Pixabay

Dvaja ľudia ochoreli počas testovania vakcíny proti Covid-19 spoločnosti AstraZeneca vo Veľkej Británii, odhalili interné dokumenty spoločnosti a zdroj uviedol, že obaja trpeli rovnako závažnou neurologickou poruchou, informuje portál RT.

Spoločnosť zverejnila podrobnosti testovania v sobotu po tom, čo čelila kritike za nedostatok transparentnosti okolo testovania očakávanej vakcíny proti koronavírusu, ktorý doteraz infikoval viac ako 30,8 milióna ľudí a na celom svete spôsobil viac ako 958 000 úmrtí.

Prvý účastník na britských testovaniach, ktoré sa uskutočňujú v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, ochorel po tom, čo dostal v júli jednu dávku experimentálnej vakcíny.

Dobrovoľníčke bola neskôr diagnostikovaná priečna myelitída, zriedkavé zápalové ochorenie postihujúce miechu, ktoré spôsobuje slabosť, zmeny zmyslového vnímania a autonómnu dysfunkciu nervového systému. Hovorkyňa spoločnosti neskôr pre médiá uviedla, že dobrovoľník mal nediagnostikovanú roztrúsenú sklerózu.

Po očkovaní vakcínou AstraZeneca sa prejavili vedľajšie účinky, ako zápal chrbtice

Druhá dobrovoľníčka utrpela komplikácie po následnej dávke v septembri. AstraZeneca nepotvrdila presnú diagnózu, zdroj však pre New York Times uviedol, že išlo tiež o priečnu myelitídu.

6. septembra boli skúšky s vakcínami opäť pozastavené, potom čo druhá dobrovoľníčka ochorela, ale o necelý týždeň neskôr sa v Británii, Brazílii, Indii a Južnej Afrike obnovili.

Spoločnosť AstraZeneca, ktorá podala svoju očkovaciu látku asi 18 000 ľuďom na celom svete, v interných dokumentoch uviedla, že je nepravdepodobné, že by tieto dva prípady choroby súviseli s vakcínou, alebo že neexistujú dostatočné dôkazy, aby sa dalo povedať, že tieto choroby boli alebo neboli súvisiace s vakcínou.“

Priečna myelitída je závažné a zriedkavé ochorenie a jej opakované prípady medzi účastníkmi pokusov môžu viesť k tomu, že spoločnosť AstraZeneca stratí všetky svoje ponuky vakcín.

Český minister zdravotníctva rezignoval

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info