fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Von der Leyenová hrozí Poľsku opatreniami, pretože vytvorilo „zóny bez LGBT“

Predsedníčka Európskej komise (EK) Ursula von der Leyenová. FOTO TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zaútočila na poľskú vládu za to, že dovolila vytvorenie „zón bez LGBT“, a oznámila hroziace protiopatrenia, informuje portál RT.

„Zóny bez LGBT sú zóny bez ľudskosti,“ uviedla Von der Leyenová v stredu pri vystúpení pred Európskym parlamentom.

„V našej (Európskej) únii nemá takéto správanie miesto,“ pohrozila predsedníčka Európskej komisie a dodala, že akékoľvek porušenia európskych zákonov týkajúcich sa zaobchádzania s LGBT komunitou „nemožno tolerovať“.

Otvorené protihomosexuálne postoje poľských predstaviteľov tiež podnietili Komisiu k vypracovaniu „stratégie na posilnenie práv LGBT“ v tomto bloku. Súčasťou bude tlak na uznanie registrovaných rodinných vzťahov osôb rovnakého pohlavia medzi občanmi EÚ vo všetkých členských krajinách. „Ak ste rodičom v jednej krajine, ste rodičom v každej krajine,“ poznamenala Von der Leyenová.

Litva uznala Cichanovskú za prezidentku Bieloruska. Minsk tvrdí, že sa porušuje medzinárodné právo

V súčasnosti niektoré krajiny v Únii neuznávajú manželstvá a rodičovstvo osôb rovnakého pohlavia, čo niekedy vedie k tomu, že občania, najmä deti, majú pri prekračovaní hraníc v rámci EÚ odlišné právne postavenia.

Od tohto roku sa rôzne regióny Poľska vyhlásili za „zóny bez ideológie LGBT“, čo sa časovo zhodovalo s miestnymi zákazmi homosexuálnych manželstiev a LGBT udalostí. Práve teraz tvoria tieto zóny asi tretinu krajiny.

Európska komisárka pre spravodlivosť a rovnosť Helena Dalli v júli oznámila, že šiestim poľským mestám nebude pridelené financovanie EÚ na prijatie „zón bez LGBT“.

Mestám, ktoré prišli o ďalšie financovanie z EÚ, vláda sľúbila kompenzáciu.

Kremeľ tvrdí, že Lukašenka považuje za legitímneho bieloruského prezidenta

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info