HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské elektromagnetické zbrane by mali vedieť „vypnúť“ nielen rakety ale i satelity

EMP
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Ruský elektromagnetický pulzný genrátor (EMP) dokáže podľa predbežných skúšok vyradiť z prevádzky elektroniku v okruhu 400 kilometrov. Uviedol portál Glas.ru.

Ruská armáda by už čoskoro mala dostať do svojej výzbroje „elektromagnetické zbrane“ schopné „vystrašiť nielen USA“. Napriek tomu, že veľa vyspelých krajín sveta už začalo pracovať na takýchto zbraniach, Moskva je zatiaľ jednoznačne v predstihu.

Ruskí vojenskí inžinieri pracujú podľa agentúry AviaPro na elektromagnetických zbraniach, ktoré by mali umožniť „vypnúť“ aj vesmírne satelity.

Vojna proti terorizmu – najväčší podvod v histórii

Takzvaný elektromagnetický pulz (EMP) má zatiaľ obmedzený rozsah. Elektromagnetickú hlavicu, na ktorej pracujú v Rusku, však plánujú inštalovať na rôzne typy rakiet. Vďaka vytvoreniu silného elektromagnetického žiarenia vysokého výkonu by polomer účinku takého zariadenia mohol predbežne dosiahnuť až 400 kilometrov.

Nová elektromagnetická zbraň tak môže v budúcnosti plniť úlohu povestného „jadrového dáždnika“. Jedno takéto elektromagnetické zariadenie totiž dokáže zneškodniť desiatky nepriateľských medzikontinentálnych balistických rakiet.

Účinnosť ruských palubných systémov elektronického boja už pred časom ukázala ruská stíhačka Su-30 v službách vzdušných síl Číny. Poľahky “zneškodnila“ americký obranný systém Patriot počas narušenia vzdušného priestoru Taiwanu.

Prichádzajú obavy z 3. svetovej vojny. India v konflikte s Čínou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info