HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Moskva zaočkuje 40 000 dobrovoľníkov vakcínou „Sputnik V“

očkovanie vakcinácia
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Dobrovoľníci v Moskve začali dostávať dávky vakcíny Sputnik V, prvej registrovanej vakcíny proti Covid-19 na svete, pričom receptúra ​​vyvinutá ruskými vedcami vstupuje do tretej fázy klinických skúšok, informuje portál RT.

Podľa zástupkyne primátora mesta pre sociálny rozvoj Anastasie Rakovej boli v stredu zaočkovaní prví dobrovoľníci. Účastníci sú súčasťou rozsiahlej záverečnej testovacej fázy a hlavné mesto sleduje vplyv Sputniku V na 40 000 obyvateľov mesta.

„Počet uchádzačov každým dňom rastie,“ uviedla Raková a dodala, že „už sa prihlásilo viac ako 35 000 obyvateľov Moskvy.“

Podľa zástupcu starostu dostanú dobrovoľníci prvú časť vakcíny a o 21 dní neskôr bude nasledovať posilňovacia dávka. Všetci dobrovoľníci dostanú obe zložky zadarmo.

Francúzsko a Nemecko spejú k federácii – všímajú si politológovia

11. augusta ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že krajina zaregistrovala prvú vakcínu Covid-19 na svete, ktorá bola vytvorená Moskovským výskumným ústavom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya. Proces vývoja bol niektorými západnými krajinami kritizovaný za jeho údajne nebezpečný rýchly vývoj a nesprávne testovanie.

Minulý týždeň rešpektovaný britský lekársky časopis The Lancet zverejnil štúdiu pripravenú vývojármi vakcíny Sputnik V, ktorá ukázala, že je stopercentne účinná a produkuje protilátky u všetkých 76 účastníkov pokusov v počiatočnom štádiu.

V pondelok šéf inštitútu Gamaleya Alexander Gintsburg vysvetlil, že masové očkovanie môže viesť k tomu, že Rusko do leta 2021 porazí Covid-19.

Putinovi údajne hrozí sprisahanie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info