HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Srbský prezident Vučič informoval Lavrova o dohode s Kosovom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) počas spoločnej tlačovej konferencie so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom po ich stretnutí v Belehrade 18. júna 2020. FOTO TASR/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučič hovoril s vysoko postaveným ruským diplomatom Sergejom Lavrovom, aby ho informoval o dohode o vzťahoch s Kosovom a o nadchádzajúcich rokovaniach v Bruseli, informuje portál RT.

Obe strany potvrdili svoj „záväzok k rozvoju komplexného strategického partnerstva“, uviedlo ruské ministerstvo zahraničia v krátkom vyhlásení po telefonáte s tým, že Moskva je stále presvedčená, že „otázka Kosova“ by mala byť vyriešená v súlade s rezolúciou OSN č. 1244.

Tento dokument, ktorý bol prijatý v roku 1999, požaduje mier a udelenie „skutočnej autonómie“ Kosovu, nehovorí však nič o jeho nezávislosti, ale poukazuje na význam územnej celistvosti Srbska (vtedajšej Juhoslovanskej zväzovej republiky).

Rozhovory nadväzujú na dohodu podpísanú vo Washingtone, ktorú už americkí predstavitelia urýchlene vyhlásili za „veľký problém“. Dohoda sprostredkovaná USA reguluje normalizáciu hospodárskych väzieb medzi Srbskom a jeho odtrhnutým regiónom Kosovo, vrátane niektorých investičných a infraštruktúrnych projektov.

„Prestaňte štekať, francúzske psy!“: V Pakistane vypukli protesty za dotlač Mohameda

Dohoda napriek tomu nemení povahu politických vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, pričom Srbsko ho neuznáva ako nezávislý štát. Po rokovaniach vo Washingtone Vučič uviedol, že s jeho krajinou podpísala dohodu práve Amerika, pretože neuznáva „tretiu stranu“ ako „právny subjekt podľa medzinárodného práva“.

USA zjavne nedokázali inak, ako dosiahnuť pokrok v presadzovaní svojich vlastných záujmov. Prezident Donald Trump oznámil, že Srbsko aj Kosovo zriadia veľvyslanectvá v Jeruzaleme, ktorý väčšina krajín stále neuznáva ako hlavné mesto Izraela. Kosovo s moslimskou väčšinou navyše nadviaže diplomatické styky s Tel Avivom výmenou za uznanie.

Srbskému vodcovi sa napriek tomu podarilo odolať ďalšiemu tlaku USA na presadzovanie svojich záujmov na náklady Belehradu. Washington sa snažil zahrnúť „potrebu“ Srbska, ktoré v súčasnosti nakupuje zemný plyn z Ruska, „diverzifikovať“ svoje dodávky energie pod americkým vedením, ale Belehrad tento návrh odmietol a namiesto toho sa dohodol na všeobecnejšom vyhlásení, uviedol Vučič.

Farage sa zaväzuje „zničiť konzervatívcov“, ak sa Johnson zasekne pri rokovaniach o Brexite

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info